14 Mayıs 2023 seçimlerine az bir zaman kala vatandaşlar seçimle ilgili gelişmeleri yakından takibe aldı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçim takviminde 7 Mayıs 2023 Pazar gününe kadar seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılmasını tamamlayacak. Eski tip nüfus cüzdanı ile oy kullanıp kullanılamayacağı konusu gündem oldu.

14 Mayıs’ta oy kullanacak seçmenleri yakından ilgilendiren karar açıklandı. Seçmenlerin eski tip kimlik kartı ile oy kullanması hakkında merakla beklenen açıklama geldi. 135 Sayılı Genelge kapsamında seçmenlerin hangi belgeler ile oy kullanabilecekleri netleşmiş oldu. Ehliyet ve eski nüfus cüzdanıyla oy kullanılır mı?

OY KULLANMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Yapılan açıklamaya göre seçmenler, pasaport, geçici nüfus cüzdanı, askerlik belgesi, evlilik cüzdanı, sürücü belgesi gibi Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve fotoğrafının yer aldığı diğer resmi belgeler ile oy kullanabilecek. Seçim Kurulu’nun oy kullanmada en önemli şartı, seçmenin kimlik numarasını ve fotoğraflarını içeren resmi bir belgeyi ibraz etmektir. Bu yüzden eski ve yeni kimlik kartları dışında avukat, noter ve askeri personel gibi resmi meslek kimlikleri de geçerli olacak.

EHLİYETLE OY KULLANILIR MI?

Seçim Kurulu’ndan gelen açıklama vatandaşların gündemine girdi. 2023 seçimleri için yeni kimlik belgesi zorunluluğuna ilişkin hem eski hem de yeni kimlik kartlarının oy kullanımında geçerli olacağı kararı verildi. Seçimlerde seçmen kağıdını yanında getirmek zorunda olmuyor. Nüfus müdürlüklerinden alınan geçici kimlik belgesi ile oy kullanılabilir.

14 Mayıs 2023 seçimleriyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. YSK Başkanı Ahmet Yener, bu seçimlerde 60 milyon 697 bin 843’ü yurtiçi olmak üzere toplam 64 milyon 113 bin 941 seçmenin oy kullanacağını duyurdu.