Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla “Her Mahalleye En Az 100 Fidan” projesi başlatan Uşak Belediyesi, ilk fidan dikimini Atatürk Mahallesinde bulunan Fevzi Çakmak Parkı’nda gerçekleştirmişti. Toplam 29 mahallede yüzlerce fidanı toprakla buluşturulmayı hedefleyen Uşak Belediyesi’nin ikinci adresi, Kentsel Dönüşüm TOKİ içerisinde yer alan 100. Yıl Parkı oldu.

Programa Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın’ın yanı sıra, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün’ün eşi Hülya Ergün, İl Genel Meclis Başkanı Nuri Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Yücel, Uşak TOKİ İlkokulu ve Ortaokulu’ndan yaklaşık 700 öğrenci ve çok sayıda öğretmen katılım gösterdi. Ağaç dikiminin ardından, çocuklara sokak hayvanlarına karşı hassasiyet kazanmaları için kedi ve köpek maması dağıtıldı ve Efecan Orman Kahramanı isimli boyama kitabı hediye edildi.

Şehit Öğretmenlerin İsimleri Geleceğe Nefes Oldu

Etkinlikte konuşma yapan Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, “Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle; yurdumuzun dört bir yanında mesleğini ifa ederken hain terör saldırılarında, geçirdiği kazada veya afette şehit olan öğretmenlerimizi anmak ve anılarını yaşatmak için yüzlerce ağacımızı toprakla buluşturacağız. Uşak Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle başlatmış olduğumuz, her mahallemize en az 100 fidan dikimi projesi kapsamında düzenlediğimiz bu etkinlikte sizlerle bir araya gelmekten çok mutluyuz. İklim değişikliği ve dünyamızda gerçekleşen felaketler sonucunda bizlerde artık daha fazla ağaç dikerek, çevremize daha fazla sahip çıkmalıyız. Bizde bu doğrultuda Uşak Belediyesi olarak özellikle geleceğimizin teminatı çocuklarımızla birlikte, her mahallemizde hem ağaçlarımızın sayısını artırmak hem de farkındalık oluşturmak için bu projeyi başlattık. İlkini Atatürk Mahallemizde bulunan Fevzi Çakmak Parkı’nda yapmıştık. Şimdiyse 100. Yıl Parkımızda sevgili çocuklarımız ve öğretmenlerimizle birlikte ağaçlandırma çalışmamızı gerçekleştireceğiz. Tabi bu konudaki çalışmalar sadece kamu eliyle olacak işler değil. Öncelikle ağaçları ve çevreyi sevmemiz gerekiyor.” dedi.

Daha Yeşil Bir Uşak

Göreve geldikleri günden bu yana şehirde yoğun bir ağaçlandırma çalışmaları yaptıklarını belirten Başkan Çakın, “Buradaki yaklaşık 11 bin metrekarelik 100. Yıl Parkımız gibi, Yeşil Karaağaç Doğal Yaşam Merkezimizdeki mesire alanını ve Bölme Mahallemizde oluşturduğumuz yaklaşık 30 bin metrekarelik yeni mesire alanımızı vatandaşlarımızın hizmetine açmıştık. Bunların yanı sıra, yapımı devam eden Millet Bahçemiz ve Dikilitaş Mahallemizde yapacağımız yeni Millet Bahçemiz ile hemşerilerimize yeni ve geniş yeşil alanlar sunacağız. Ayrıca şehrimize büyük değer katacağına inandığımız 123 bin metrekare büyüklüğündeki Çocuk Kent Projesi ile hem Uşak’ımızda yeşil alanları artıracak hem de ailelerimizin, çocuklarımızın ve tüm hemşerilerimizin keyifli vakit geçirebilecekleri çok güzel bir sosyal ortamı vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.