Nitelikli İşçi Göç Yasası iktidar partisinin onayıyla meclisten geçti. Peki, Almanya fırsat kartı nedir?

Almanya’da vasıflı işçi açığı bulunmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar bu açığın daha da büyüyeceğini gösteriyor. İş piyasası böyle devam ederse ülke ekonomik zorluklar yaşayabilir. Geçtiğimiz dönemlerde yüksek vasıflı yabancı personel Almanya’ya giderken belirli problemler yaşıyordu. Almanya, AB üyesi olmayan ülkelerden gelen vasıflı işçiler için yeni bir yasayı düzenlemeye soktu. Nitelikli İşçi Göç Yasası ile vasıflı işçilerin ülkeye girişi daha kolay hale geldi.

Çalışma İzni Nasıl Verilecek?

Almanya’da 2012 tarihinden bu yana uygulanan (Blaue Karte EU) artık değişti. AB üyesi olmayan ülkelerden gelen kişiler için oturma izni sunan bir kart, son yapılan düzenlemeyle daha makul hale getirildi. Eski dönemde geçerli olan maaş alt sınırı düşürüldü. Aylık yaklaşık 3.650 Euro’ya iş bulan kişiler oturum hakkı alabilecek.

Yasaya göre vasıflı işçiler asıl mesleklerinin dışında da çalışabiliyor. Bilişim uzmanları için, başka niteliklerini kanıtlayabilmeleri durumunda ‘AB Mavi Kartı’ alabilecek. Ülkeye girişte meslek tecrübesi olana kolaylık sağlanıyor. Ön koşullardan bir tanesi ise en az iki yıllık mesleki deneyimdir. Mesleki deneyimin ilk aşamada Almanya’da tanınmış olması da gerekmiyor.

Fırsat Kartı Nasıl Alınıyor?

Yurt dışında mesleki eğitim almış ya da üniversite mezunu kişiler için puan sistemi uygulanacak. Yeterlilik, yaş ve dil becerileri gibi kriterleri karşılayanlar işe başlayabilecek.

 En az altı puana sahip olan kişiler, geçimlerini güvence altına almak kaydıyla, bir yıl boyunca ülkede iş arayabilecek. Bu duruma ‘fırsat kartı’ adı verilir. Bu kart, nitelikli istihdam için bir iş sözleşmesi istiyor. Federal İş Ajansı’nın kabul etmesi durumunda iki yıla kadar yenilenebilecek. Almanca dil becerisi ise A2 seviyesinden A1 seviyesine indirildi. Bu yeni uygulama 2024 yılının ilk yarısında kullanılacak. Son yapılan düzenlemeyle beraber işlemleri devam eden sığınmacılar da mesleki eğitimlerine kaldıkları yerden devam edecek.

Editör: Uşak Son Dakika