Günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte çevre kirliliğine karşı daha geniş kapsamlı önlemler alınmaya başlandı. Çevre kirliliğinin başlıca etkenleri arasında yer alan hava kirliliğine karşı harekete geçen birçok firma ve kurum, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek adına birtakım uygulamalar geliştirdi. Bu kapsamda özellikle otomobil sektöründe yapılan değişiklikler gündemden düşmemeye başladı.

Çevreci uygulamaları gözetmeye başlayan otomobil firmaları, son dönemlerde elektrikli otomobiller üzerinde yoğunlaşarak sıfır karbon hedeflerine yönelik çalışmalar başlattı. Dizel ve benzinli otomobillerin egzozlarından çıkan gazların hava kirliliğini büyük oranda artırdığını ve bunun yalnızca çevre kirliliğine değil birtakım rahatsızlıklara da sebep olduğunu ifade eden firmalar, yakın gelecekte içten yanmalı motorlara sahip olan araçların üretimlerinin durdurulacağını bildirdi.

Otomobil devlerinden gelen üretim kararları gündemden düşmezken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı da çevre kirliliğine karşı birtakım önlemler aldı. Bu kapsamda trafik denetimleri sıklaştırılırken yasal çerçeveye uymayan birçok sürücüye ceza kesildiği öğrenildi.

BAKANDAN EGEDES UYGULAMASI AÇIKLAMASI

Çevre kirliliğini önleyebilmek adına araçların egzoz bakımlarının yapılması gerektiğini belirten Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, kurallara uymayanların tespit edilmesi amacı ile geliştirilmiş olan EGEDES ile ilgili konuştu. Bakan Özhaseki, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Temiz bir hava ve sağlıklı bir dünya için Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi EGEDES2i 81 ilimizde uygulamayı sürdürüyoruz. EGEDES ile trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin önüne geçmek için egzoz emisyon muayenesi yaptırmayan araçları tespit ediyoruz. Yaptığımız denetimlerde egzoz emisyon ölçümleri yaptırılmamış olan 1 milyon araca idari yaptırım uyguladık.

CEZA TUTARI BELLİ OLDU

EGEDES ile ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Uzmanı Hasan Ege, plaka tanıma cihazı ile trafikte sabit ya da seyir halinde olan araçların plakalarının okunduğunu ve araçların egzoz emisyon ölçümlerinin yapılıp yapılmadığının tespit edildiğini ifade etti. Ege, ceza uygulaması ile ilgili ise şunları söyledi: “2023 yılı için egzoz emisyon ölçümünü yaptırmamanın idari para cezası 6 bin 275 TL. Bakanlığımızca yaptığımız çalışmalar kapsamında son 1 yıl içerisinde yaklaşık olarak 1 milyon aracın egzoz emisyon öcümü bulunmadan trafikte seyrettiğini tespit ettik.”

Editör: Uşak Son Dakika