Milli Savunma Bakanlığı’ndan beklenen duyuru geldi ve mayısta askere gidecekler için celp ve askerlik yerleri açıklandı. Bunun üzerine askerlik yol parası hesaplama ve sorgulama konuları bir kez daha gündeme geldi. Mayıs altında silahaltına alınacak erleri yakından ilgilendiren askerlik yol parası aramaları arttı. Peki, askerlik yol parası ne zaman alınır?

Bakanlıktan gelen açıklama sonrası askerlik yol parası ne kadar sorusu gündeme gelirken vatani görevini yerine getireceklerin araştırmaları hız kazandı. Askerlik yol parası , ikamet edilen yer ile askerlik yapılacak yer arasındaki uzaklığa göre değişiklik gösteriyor. İzin ve ücret miktarı askerlerin gideceği kilometreye göre farklılık gösterebilir. Peki, askerlik yol parası nasıl hesaplanır?

ASKERLİK YOL PARASI NE ZAMAN VE NEREDEN ALINIR?

Mayıs ayında askere gidecek olanların merak ettiği detaylar belli oldu. Buna göre askerlerin alacağı yol masrafı parası, sevk evrakı alındıktan sonraki 3 gün içinde PTT’ye yatırılır. Askerler, herhangi bir PTT şubesine TC kimlik belgesi ile gidip “Asal Ödemeler” beyanı vererek askerlik yol parasını çekebilir.

ASKERLİK YOL PARASI NE KADAR?

Askerlik yol parası, ikamet adresi ve teslim olunacak birliğin bulunduğu yere göre farklılık gösterir. Bu rakamın belirlenmesinde Karayolları Genel Müdürlüğü'nün genel ağında yayımlanan iller arası mesafe cetveli ve il /ilçe arası mesafe cetvelinde belirtilen mesafeler baz alınır. Buna göre;

·         400 kilometreye kadar olan mesafeler için gidilecek mesafenin 1,6 katı

·         400 ile 799 kilometre için gidilecek mesafenin 1,4 katı

·         800 ile 1200 kilometre için gidilecek mesafenin 1,2 katı

·         1201 kilometre ve daha fazla olan mesafeler için gidilecek mesafe

güncel memur maaşı ile çarpılarak yol ücreti hesaplaması yapılır. Askere verilecek iaşe bedeli de yol ücretine eklenip PTT hesabına yatırılır. Mayıs ayında askere gidecek olanların celp ve askerlik yerleri belli olduktan sonra yol paraları hesaplara yatırılmaya başlandı.