2024 yılına girilmesine oldukça kısa bir zaman kala gündelik hayatın pek çok alanında yeni uygulamalar göze çarpmaya başladı. “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile hareket ederek çok çeşitli alanlarda yeni uygulamaların yürürlüğe girmesini sağlayan yetkililer, ayrıca ekonomik hedef ve stratejilerini de Orta Vadeli Program aracılığı ile duyurdu.

Yeni dönemde eğitimden sağlığa kadar pek çok hizmet alanında vatandaşların hayatlarını kolaylaştıracak uygulamaların söz konusu olacağını belirten yetkililer düzenleme çalışmalarına devam ederlerken bir haber de B sınıfı ehliyet sahipleri için geldi. Bir süredir bakanlıklar tarafından yürütülen düzenleme çalışmalarının sonuna gelindiğini ifade eden uzman isim, yeni uygulamanın kapsam alanına ilişkin önemli bilgiler verdi.

3 BAKANLIK ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR

Geçtiğimiz haftalarda gündeme gelen düzenleme kapsamında çalışmalarını sürdüren Milli eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı, B sınıfı ehliyet sahiplerini yakından ilgilendiren bir uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Edinilen bilgilere göre Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak olan düzenleme neticesinde B sınıfı ehliyet sahipleri 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.

UYGULAMANIN DETAYLARINI AÇIKLADI

Bakanlıkların ortak çalışmaları ile ilgili konuşan Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) Genel Koordinatörü Remzi Öztürk, düzenlemenin en geç 2023 yılının sonuna kadar yayınlanmasını öngördüklerini ifade etti. B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc’ye kadar olan motorları kullanmalarına imkan tanıyacak olan yeni düzenleme kapsamında ehliyet değişikliğinin söz konusu olmayacağını ifade eden Öztürk, uygulama kapsamında direksiyon eğitimi şartının olacağını belirtti. Öztürk, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğitimin sınav şeklinde değil yalnızca direksiyon eğitimi şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Eğitimi tamamlayan kişinin sürücü belgesi otomatik olarak akredite olacak. Eğitimi alan kişiler ehliyetlerini değiştirmeden 125 cc’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecekler.”

Bakanlıkların düzenleme kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Öztürk yürürlüğe girecek olan yönetmelikte yaş sınırının olmadığını bildirdi. Öztürk’e göre Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaş sınırını ayrı olarak değerlendiriyor.

Editör: Uşak Son Dakika