B sınıfı ehliyet sahiplerinin 125 cc motor kullanıp kullanamayacakları birçok yerde konuşulmaya başlandı. Motor kullanmak isteyen birçok kişi, internet üzerinden araştırma yapıyor.  Esi dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bu konuda geçmiş dönemde açıklama yapmıştı. Yapılacak yeni düzenleme sonrasında B sınıfı ehliyet sahipleri, 125 cc altı motosikletleri kullanabilecek.

Süleyman Soylu Konu Hakkında Açıklamada Bulundu

Süleyman Soylu, yapmış olduğu açıklamada 125 cc altı motorlar için yeni gelişmeleri paylaştı. Şehir içi kullanılan motor sayısının arttığını söyleyen Soylu motor ehliyetinin bu konuda bir engel teşkil ettiğini söyledi. Bakan Soylu yaptıkları çalışma sonrasında 125 cc altı motorları B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabileceğini açıkladı. Bunun için birkaç ders alınması yeterli olacaktır.

125 CC Motoru Hangi Ehliyetle Kullanabilirim?

Silindir hacmi 125 cc ye kadar olan motosikletler kanunen A1 sınıfı ehliyetle kullanılabilir. Motor gücü 35 kw ‘ya kadar olan motorlar ise A2 sınıfı ehliyetle sürülebiliyor.

125 CC Motor Kanunu Geçti Mi?

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu motosiklet kullanımına yönelik ehliyet esnekliği olacağını açıkladı. 125 cc'nin altındaki motorların B Sınıfı Sürücü Belgesi'yle kullanılmasının önü açılacak. Yakın zamanda bu konu ile ilgili düzenleme yapılacak. Kanun uygulamaya geçmeden yasal bazı satıcılar e-ticaret platformlarında kullanıcıları yanılgıya düşürebiliyor. 125 cc'lik motor ilanların büyük bölümünde "B Sınıfı Ehliyet ile kullanılabilir" ibaresi görülmeye başlandı.

Bakan Soylu'nun eski dönemde açıkladığı bu gelişme hakkında henüz adım atılmadı. Ancak e-ticaret platformlarında galericiler ve bireysel satıcılar birçok kişi yanlış şekilde yönlendiriyor. B sınıfı sürücü belgesini kullanarak otomobil ve kamyonet sınıfına dahil olarak tüm araçlar kullanılabilir. Bu ehliyet türü M ve F sınıflarını da kapsıyor. Bu sınıflar dışındaki araçların kullanılması nedeniyle ciddi cezalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika