Türkiye’de uzun süredir milyonlarca Bağ Kur’lu tarafından prim günlerinin SSK ile eşitlenmesi bekleniyor. EYT düzenlemesi sonrasında beklentiler de iyice artmıştı. Emeklilik için gerekli bu prim eşitsizliklerinin giderilmesinde önemli çalışmalar hayata geçirildi.

Emeklilik sisteminde daha birçok önemli konu çözüme kavuşacak. İkinci torba yasanın Ekim ayında Meclis’in açılması ile birçok soruna çözüm üretmesi bekleniyor. Emeklilik reformu ve ikinci torba yasa kapsamında çalışmalar da hız kazandı.

BAĞ KUR’LUYA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

İkinci torba yasa ile gündeme gelmesi beklenen konutlar arasında Bağ Kur’lulara prim düzenlemesi ilk sıralarda yer alıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, küçük esnaf ve çiftçiler dahil olmak üzere 1 milyon Bağ Kur’lunun prim şartını düşürmeyi hedefliyor.

Bağ Kur’luların prim gün sayısını düşürmeyi hedefleyen düzenleme kapsamında 9000 olan prim günün 7200’e çekilmesi bekleniyor. Prim eşitsizliğinin giderilmesinin ardından 5 yıl erken emeklilik hakkı doğacak. 8 Eylül 1999’dan sora sigortalı olan ve reform kapsamına giren Bağ Kur’luların ise hem kadın hem de erkeklerin prim gün şartını 1800 gün azaltması bekleniyor.

İKİNCİ TORBA YASADA EMEKLİLK REFORMU!

Emeklilikle ilgili birçok önemli konu ikinci torba yasa ile çözüme kavuşacak. Özellikle 2023 genel seçimleri sonrasında, emeklilik sisteminde önemli değişiklikler yapılacağı mesajı verildi. İlk olarak asgari ücret zammı ve memur zammı düzenlemeleri yapıldı. Şimdi ise emeklilik reformu masada.

Bağ Kur düzenlemesine ek olarak ev kadıları ve anneler için de destek masada yer alıyor. Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulması, isteğe bağlı sigorta yaptıran kadınların devlet prim desteği alarak daha düşük primle ve devlet desteği ile kadınların emekliliği gibi konularda yer alıyor.

ÇOCUK SAYISINA GÖRE EMEKLİLİK İMKANI!

Torba yasada önemli konular arasında çocuk sayısına göre emeklilik yaşı ve prim eklemeleri gibi detaylı düzenlemeler de yer alıyor. Anneler için uzaktan çalışma ve bakıcı destekleri gibi yenilikler de planlamalar arasında yer alıyor.

Editör: Uşak Son Dakika