Sosyal destek ödemelerini 2023 yılında da sürdüren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklamalar peş peşe gelmeye başladı. Şimdilerde özellikle çocuklu hanelere olan desteklerini artırmasıyla dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bir destek açıklaması daha yaptı. Başvuruların devam ettiği açıklama kapsamında başvuru yapanlara 1.611 TL destek verileceği öğrenildi.

Toplumun tüm kesimlerini desteklemeyi sürdüren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yeni sosyal destek ödemesi başvuruları başladı. 2023 yılında da pek çok sosyal destek ödemesi gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu ödemelerden biri olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) için açıklama yaptı. Ödeme tutarı artan SED için başvuru kanalları da belli oldu. İşte detaylar…

SED ÖDEMELERİ 1.611 TL’YE ÇIKTI

Her yıl belirli oranlarda sosyal destek ödemelerinde artışa giden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, gerçekleştirdiği SED ödemelerinde de artışa gitti. Bu yıl itibariyle 1.611 TL olarak ödenecek olan SED ödemelerinden; ilkokul, ortaokulu, lise ve üniversite öğrencisi olan hanelerin yararlanabileceğini bildirdi. SED ödemeleri kapsamındaki tüm ödemeleri başta PTT’den gerçekleştiren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu destek ödemelerine yapılacak olan başvurulara ilişkin de bilgi verdi. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın açıklamasında iki ayrı başvuru kanalına yer verildi.

SED ÖDEMELERİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR

SED ödemelerine gerçekleştirilecek olan başvuruların hala devam ettiğini hatırlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her ayın 15’inde ödenen SED ödemeleri için başvuru kanallarını da duyurdu. Kaymakam ve valiliklerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) şubeleri üzerinden başvuruları kabul eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dileyen vatandaşların e-Devlet üzerinden de başvuru yapabileceğini belirtti. ‘Sosyal Güvenlik Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’ hizmeti üzerinden SED başvurularını yıl boyunca alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşların T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreleri ile giriş yaparak, ilgileri bilgileri doldurup, başvuruda bulunabileceğini hatırlattı.