Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan desteklere bir yenisi daha eklendi. Sosyal Yardım Müdürlüğü aracılığıyla ödenen destekten kronik rahatsızlığı bulunan tüm hastalar yararlanabilecek.

Yatağa bağımlı olarak yaşamsal faaliyetlerine sürdürmek zorunda olunlar, elektronik cihaza bağlı olarak geçimini sağlamaya çalışan kronik hastalar türüne göre ayda 4 bin 388 TL’ye kadar ödeme alınabiliyor.

KRONİK HASTA DESTEK ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sunulan sosyal destek ödemesinin detayları belli oldu. Tüberküloz, SSPE hastalığı ile psiko-sosyal destek arayışında olanlar maddi destekten yararlanabilecek. Düzenli nakdi yardım programı kapsamında sunulan destekten Vakıflar aracılığıyla yararlanılabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yapılacak başvurular ile Halk Sağlığı Yönetim Sistemi uygulaması üzerinden başvurular kabul edilecek. Bakanlığın sağladığı bu fırsattan şartları karşılayanlar aylık ödemeden yararlanacak.

KRONİK HASTA DESTEK ÖDEMESİ BAŞVURU ŞARTLARI

Online destek başvurusunda bulunduktan sonra şartları karşılayarak onay alanlar için ayda 4 bin 336 TL ödeme yapılacak. Psikolojik, maddi ve sosyal desteğe muhtaç olanlar desteği değerlendirebiliyor.

KRONİK HASTA DESTEK ÖDEME BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kronik hastalık yardımı kapsamında ödenen Tüberküloz ve SSPE hastalığı bulunanlar nakdi programdan yararlanabiliyor. Tek şart bu kişilere bakmakla yükümlü olan kişiler online ortamdan “Halk Sağlığı Yönetimi” sistemi üzerinden başvurmalıdır.

KRONİK HASTA DESTEK ÖDEMESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Silikozis hastalığı bulunanlar ise meslekte kazanma gücünü %15 oranında kaybedenler başvurabilir.

KRONİK HASTA DESTEK ÖDEME LİMİTLERİ

Destek başvurusu TC kimlik numarası ve Sağlık Kurulu Raporu ile yapılabilir. Kronik hastalara yönelik elektrik desteğinden yararlanmak isteyenler online ortamda başvuruda bulunduğunda ayda 260,19 TL ödeme alıyor.

●       Hafif Silikozis hastaları için 3 bin 445,77 TL