Sosyal medya hesaplarından önemli mesajlar içeren bir paylaşım yapan Başkan Çakın; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin Kasım ayı içerisinde yapmayı planladığı Uşak ziyaretinde detayların kamuoyuna sunulacağına işaret etti. Yazılı paylaşımda yeşil alan miktarının artırıldığı projenin etaplar halinde yapılacağı bilgisi de yer aldı.   
Yapısal ve sosyal birçok çalışmanın yanı sıra kente değer katacak dönüşüm projelerine yönelik de önemli çalışmalar yapan Uşak Belediyesi, Çarşı Uşak’ta da süreci emin adımlarla ilerletiyor. 
Özellikle kent merkezinde yer alan ancak yıpranmış ve güvensiz bir görüntü ile dikkat çeken Çarşamba Pazarı, ayakkabıcılar çarşısı ile eski garaj bölgelerinin dönüşümü vatandaşın heyecanla beklediği projelerin başında geliyor. 
Bu kapsamda sosyal medya hesapları üzerinden paylaşım yapan Başkan Çakın sürecin başladığını duyurdu. 
 
6 Şubat’a dikkat çeken Başkan Çakın, “Gerçekleşen büyük deprem felaketi nedeniyle bir süre akamete uğrayan Çarşı Uşak projemizin hayata geçmesi için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı nezdinde Uşak Belediyesi olarak resmi süreci başlatmış olduğumuzun müjdesini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi. 

   AW060542_02
Ankara ziyaretinde vatandaşın beklentilerini görüştüklerini ifade eden Başkan Mehmet Çakın, “Geçtiğimiz hafta Sayın Uşak Valimiz ve Sayın AK Parti Uşak Milletvekillerimizle birlikte Sayın Bakanımız Mehmet Özhaseki ile gerçekleştirdiğimiz görüşme neticesinde projemizde hak sahipleri ve şehrimizin beklentileri doğrultusunda bazı değişiklikler yapılmıştır. Bu kapsamda Çarşamba Pazarı, eski garaj ve ayakkabıcılar çarşısından oluşan yaklaşık 40 bin metrekarelik proje alanının tamamının bakanlık tarafından rezerv alan ilan edilmesi için başvurumuzu gerçekleştirdik. Rezerv alan ilanından sonra Kasım ayı içerisinde hak sahipleri ile muvafakat belgesinin imzalanması için görüşmelere başlamış olacağız.” dedi. 

“6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında tamamlanacak işlemlerin ardından projemizin yapımı 3 etapta bakanlığımız tarafından gerçekleştirilecektir.” diyen Çakın, etapları da paylaştı. 
Buna göre dönüşüm Çarşamba Pazarı’nın ve eski garajın bir kısmını kapsayacak şekilde başlayacak. 
Detaylar ise şu şekilde paylaşıldı; 
1. Etapta mevcut Çarşamba Pazarı ve eski garaj (bir kısmı) bölgesinde tüm pazar esnafımıza (manav ve tuhafiye) yetecek büyüklükte yeni kapalı pazaryeri, otopark, dükkan ve ofisler inşa edilecektir. 
2. Etapta mevcut eski garaj (kalan kısım) bölgesinde dükkan ve ofisler inşa edilecektir. 
3. Etapta mevcut ayakkabıcılar çarşısı bölgesinde dükkan ve ofisler inşa edilecektir.” 
Yeni projede yeşil ve sosyal alanların artırıldığını ifade eden Başkan Çakın şöyle devam etti: 
 “Revize projemizde de önceliğimizin hak sahiplerimizin ve şehrimizin menfaatlerini korumak olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Projemizin detayları Sayın Bakanımızın Kasım ayı içerisinde şehrimize yapmayı planladığı ziyarette vatandaşlarımızla paylaşılacaktır. 
Şehrimize büyük değer katacak bu önemli projenin bu aşamaya gelmesinde katkı sağlayan Sn. Bakanımıza, bize güvenen hak sahiplerine ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” 
Hayata geçirilecek proje kapsamında daha önce Çarşamba Pazarı yeni belediye binasının yan kısmına taşınmıştı.                             

Editör: Uşak Son Dakika