Binanın dayanıklılık testini yapan Riskli Yapı Tespit Uzmanı İnşaat Mühendisi Celal Onur Şahal’a göre bina, insanların can güvenliği açısından çok riskli ve derhal yıkılması gerekiyor.

1999 yılında yasadığımız Marmara depreminde yaklaşık 18 bin, 6 Şubat’ta yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremde ise 50 bini aşan insanımızı yitirdik.

Deprem kuşağında yer alan ülkemizde faciaya davetiye gönderen de bizler oluyoruz. Bir zamanlar Uşak’ın en büyük alış veriş merkezi olan Uşak Belediye İşhanı bodrumunda sistemlerin kesildiği ve yıkılmasının an meselesi olduğu ortaya çıktı.

Binaya sağlamlık testi uygulayan Riskli Yapı Tespit Uzmanı İnşaat Mühendisi Celal Onur Şahal, ‘geliyorum’ diyen tehlike hakkında açıklamalarda bulundu.

Şahal, “Daha önce AVM olarak kullanılan bodrum kattaki alandan yaklaşık 3 metre perde beton kesilmiş. Bu perde betonun tıpkı kolon gibi taşıyıcı özelliği vardır. Onun dışında binadaki donatılarda ciddi bir korozyon görülüyor.

Şu anda bina kentsel dönüşüm sürecinden geçirilmektedir. Karot alma, sıyırma röntgen çekimi ve zeminle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmaların ışığında binanın riskli olup olmadığı yönünde bir sonuç çıkıyor. Bina oldukça riskli çıktı.

Bundan sonraki süreç, artık kamu kuruluşlarının elinde. Resmi yazışmalar yapılmakta. Binanın yıkılması gerekiyor. Bina şu anda can güvenliği açısından ciddi tehlike arz etmektedir” diyerek tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi.