Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki yükseliş beklentisi devam ederken, usta analistlerden dikkat çeken açıklamalar geliyor. K33 Research’ün deneyimli kripto para analisti Vetle Lunde, Bitcoin’in geleceğine ilişkin önemli bilgiler paylaştı. Lunde, BTC’nin geçmiş yıllardaki fiyat seyriyle güncel durum arasındaki kritik benzerliği açıkladı.

Kripto para yatırımcılarının yakından takip ettiği isimlerden Vetle Lunde, en büyük kripto para birimi BTC fiyatına ilişkin dikkat çeken bir rapor paylaştı. Usta analist, Bitcoin’in 2022 yılında yaşadığı sıkıntılı döneminden son dönemdeki yükseliş hareketi ile 2018’den 2019’a kadarki fiyat hareketleri ile büyük benzerlikler olduğunu söyledi.

BİTCOİN’DE YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Deneyimli analist Lunde, Bitcoin’in son dönemdeki hareketlerinin önce düşüş ve ardından toparlanma hareketiyle 2019 yılındakine çok benzediğini dile getirdi. Lider kripto para birimi Bitcoin, 2023 yılına hızlı bir başlangıç yapmış ve değerini yüzde 80’e yakın oranda artırmıştı. En büyük kripto para birimi fiyatındaki toparlanma, çok sayıda kripto şirketinin iflas ettiği ve yatırımcıların riskten uzak durduğu 2022 yılının ardından geldi.

Lunde, geçen senenin ikinci yarısında yatırımcıların satış yaptığını vurgularken “Bu durum insanların az risk almasına neden olurken pek çok insanı risk alma konusunda teminkinli hareket etmeye iterek kripto paralarda açığa satış yapmalarına neden oldu.” ifadelerini kullandı. Kripto sektörünün hızlı büyüme hevesi ve iflaslar ile dersini aldığını belirten usta analist, Bitcoin için artık yeni dönemin başladığına inanıyor.

RİSKLER ORTADAN KALKMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR

Kripto para piyasasını sarsan krizlerin, sektördeki kötü aktörleri ayıklayarak piyasaya iyi bir ders verdiğini belirten Lunde, BTC geleceği adına olumlu konuştu: “Bu çürük meyvelerin birçoğu piyasadan temizlendi. Dolayısıyla tüm piyasa şu anda daha yüksek faizleri daha uzun süre kaldırabilecek daha sağlam bir aşamada. Sektör dersini aldı. Ne yazık ki gelecekte de benzer türden krizler yaşayacağımızdan eminim. Ancak şimdilik bu tür riskler ortadan kalkmış gibi görünüyor. Yani piyasa şu anda kendini çok daha güvende hissediyor.”