Uzun bir süredir kamuoyunda merak konusu olan borç yapılandırma düzenlemesi nihayet geldi. Devlete borcu olanları yakından ilgilendiren bu düzenleme Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması olarak kayıtlara geçti. Peşin ödemelerde indirim, faiz silinmesi ve vade sayısı gibi konularda daha önceki yapılandırmalardan epey farklı olan bu düzenleme büyük ilgi gördü. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapılandırma paketine ilişkin ayrıntıları açıkladı.

4 Yıl Vadeyle Borç Yapılandırma İmkanı

İzmir’de iş dünyası temsilcileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati toplantıda önemli konulara değindi. Bakan Nebati’nin gündeminde Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi de vardır. Uzun bir süredir beklenen bu paketin ayrıntılarını açıklayan Maliye Bakanı, bunun daha önceki yapılandırma paketlerinden farklı olduğunu vurguladı. Yeni paket kapsamına daha önceki borç yapılandırmalarda 36 ay olan üst sınır bu kez 48 aya çıkarıldı. Konuyla ilgili detayları paylaşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati “Bu teklifteki en önemli yeniliklerden biri de taksit ödeme sürelerini 4 yıla yani 48 aya çıkarmamızdır.” dedi.

Borcunu Peşin Ödeyene İndirim Fırsatı

Devlete olan pek çok borcu kapsayan bu yapılandırma paketinde ödeme süresi uzun olmasına rağmen kısa sürede borcunu kapatmak isteyenlere de fırsatlar sunulacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapılandırmaya giren borçların peşin ödenmesi halinde zaten küçük oranlar uygulanarak hesaplanan yurt içi ÜFE tutarının yüzde 90’ından da vazgeçildiğini söyledi: “Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.” Bu sayede devlete borcunu peşin ödemek isteyenlere de kolaylıklar sağlanmış oldu.

2.000 TL’den Az Borçlar Silinecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, devlete 2 bin TL’den az borcu olanlar için bu borçların silindiğini açıkladı. Devlet dairelerine olan borcu 2 bin TL’den az olan vatandaşlar bu borçlarını ödemek zorunda kalmayacak. Yapılandırma kapsamında tutarı 2 bin lirayı aşmayan borçlar silinirken vergi daireleri bu borçlar nedeniyle takip yapmayacak. Bu teklif ile birlikte vergi ve prim borçları başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşa ödenmemiş borcun cezaları kaldırılacak.

Vergi Dairesine Ödenen Tüm Borçlar Dahil

Daha önce benzeri görülmemiş bir borç yapılandırma paketi hazırlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nebati hangi borçların bu kapsama girdiğini açıkladı: “Bu yapılandırma kanununda vergi dairesinde ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacak. Bir tane istisnamız var o da 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler. Davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkanı getiriyoruz.”

Editör: Uşak Son Dakika