Ergenlik döneminde büyüme çok daha hızlı gerçekleşiyor. Bu yüzden birçok kişi hızlı uzama yöntemlerini merak ediyor.

Boy uzamasını etkileyen birçok faktör bulunuyor. Burada genetik en önemli konulardan bir tanesidir. Düzenli beslenme ve sporda uzamayı tetikleyen konuların başında geliyor. Ergenlik döneminde spor yapılması boyun daha hızlı uzamasına yardımcı oluyor. Dengeli beslenme uzamanın çok daha iyi olmasını sağlıyor. Ergenlik döneminde özellikle kaliteli uykuya özen gösterilmelidir.

Spor yardımıyla çocuklarda boy uzaması başarılı bir şekilde görülebilir. Burada doğru spor dalını seçmeye dikkat etmek gerekiyor. Özellikle yüzme, basketbol, voleybol boy uzamada yardımcı olan sporlardan bir tanesidir. Boy uzamasının en hızlı yaşandığı ergenlik döneminde belli hareketlerin sık sık tekrar edilmesi büyük bir destek olacaktır.

Boy uzatma hareketlerinin belli aralıklarla tekrar edilmesi kişinin boy uzamasına katkı sağlar. Bu hareketleri kullanarak kişi kendini daha zinde ve dinç hissedecektir. Ergenlik döneminde bulunan çocuklarla beraber yetişkinlerde bu hareketleri yapabilir.

Bara Asılma Hareketi

Boy uzatma egzersizleri herkesin merak ettiği konuların başında geliyor. Boy uzamasında ana hareket ağırlığın kollara verilmesidir. Bir yere asılarak bekleyin. Belirli aralıklarla hareketi tekrarlamaya devam edin. Bu uygulama gelişme çağındaki çocukların uzamasına fayda sağlayacaktır.

Köprü Hareketi

Köprü hareketi uzamaya yardımcı olan egzersizlerden bir tanesidir. Bu hareketi yaparken zemin pürüzsüz olmalıdır. İlk olarak bacaklarınızı kalça genişliğinde açmalısınız. Daha sonra kollarınızı yan tarafa yerleştirin. Gövde ve kalçayı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın ve bekleyin.

İp Atlamak

Uzmanlarda tarafından önerilen hareketlerden bir tanesidir. Bu hareket hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından yapılmalıdır. Hareketi yapmak için ip kullanmanız yeterlidir. İp biraz kalın olmalıdır.

Cobra Hareketi

Cobra hareketi sık bilinen egzersizlerden bir tanesidir. Düz bir mat üzerinde bu hareketin yapabilirsiniz. Bacaklarınızı kalçanızın hizasına ilk olarak getirin. Sonra ise ayak parmak uçlarınızı arka tarafa gerdirin.

Basketbol

Spor en çok yapılan boy uzamaa faaliyetlerinden bir tanesidir. Bu spor, yüksek hareket içerdiği için boy uzamasına faydalıdır.

Editör: Uşak Son Dakika