Kamu işçisine uygulanan bu fark 3. ve 4. yarı dönemde %10'a ulaşacak. Cumhurbaşkanı kararıyla alınan yeni düzenleme kapsamında imzalanan protokol gereğince 700 bin kamu işçisi faydadan yararlanabilecek. 2023'ün ilk zammı ikinci döneme %15 olarak yansıyacak.

ENFLASYON ALTINDA KALIRSA…

700 bin kamu işçisini ilgilendiren haberin detaylarında iki yıllık toplu sözleşme farkı da ortaya çıktı. Önümüzdeki bir buçuk yıl için 6 aylık dilimler halinde %15 ile %10 olarak zam uygulanacak. Ortaya çıkan tüm rakamlarda maaş üzerine uygulanacak yeni zam TÜİK'in enflasyon oranı altında kaldığı anda bir sonraki 6 aylık dönemde zamlı haliyle işçiye yansıyacak.

İŞÇİNİN ELDE EDECEĞİ EK AVANTAJLAR!

Yeni sözleşme kapsamında kamu işçisi günlük en düşük 725 TL yevmiye alıyor. Bu hesaplamaya göre brüt maaş 21.750 TL oluyor. Yapılacak ek ödeme ise 3.625 TL olarak hesaplandı. Sosyal destek ile bu rakam 1.595 TL artış yaşıyor.

İşçiye uygulanan günlük yemek desteği %45'lik zam sonrası 94,25 TL olarak hesaplanacak. Hizmet zammı her yıl için 15 TL olarak eklenecek. İşçiler pozisyonuna yönelik iş primini kapsamında %4,5 ile 6 arasında değişen iş birimi olanağından da faydalanabilecek.

GECE ÇALIŞAN İLE MESAİ KALANIN MAAŞI ARTIYOR!

Kamu İşçileri Toplu İş Sözleşmesi kapsamında yer alan bir başka konu ise çalışma saatleri dışında hizmet sunan kişinin alacağı ücret oldu. Bir işçi akşam 20.00 ile sabah 06.00 arasında çalıştığında daha yüksek maaş elde ediyorsa %8 gece mesaisi zammı alacak. Bu maaşına yansıyacak. Çalışma saati dışında mesaiye kalan işçiler için saatlik ücretin %70'e kadar arttırılmış hali mesai ücreti olarak maaşa yansıyacak.