“Bundan tam 31 yıl önce 26 Şubat 1992 tarihinde yaşanan ve kanlı katliam olarak adlandırılan olayın, Türk toprağı Dağlık Karabağ Bölgesinin Hocalı Kasabasında yaşandığı için tarihte Hocalı Katliamı olarak isimlendirildiğini hatırlatan Canpulat, “Ermeni çeteleri ve Türk düşmanları tarafından planlı bir şekilde yapılan bu vahşet 21. yüzyılın en büyük acılarından birisi, en büyük nefreti, en büyük felaketi ve en büyük insanlık ayıbı olarak tarihe geçmiştir.

Ermeni çetelerinin Dağlık Karabağ bölgesinde yaptıkları saldırılar, daha öncelerde başlamıştı. Ancak 1992'de doruk noktasına ulaştı. Saldırıların en acımasızı, en vahşisi Hocalı ‘ya yapıldı. 25-26 Şubat'ta Hocalı ‘ya giren Ermeni çeteleri, genç, yaşlı, kadın, çocuk ayrımı yapmadan, 106'sı kadın, 63'ü çocuk 70'ten fazlası yaşlı olmak üzere 613 Azerbaycan Türk'ünü vahşice katletti. Binlerce insan, ata yurtlarını terk etmek zorunda kaldı. Çeteler bölge insanının mallarını yağmaladı ve türlü işkencelere maruz bıraktı. Tüm bu yaşanan insanlık dışı olaylar karşısında Ermeni çeteleri ve işbirlikçileri bizleri korkutarak susturmaya çalıştı.

Ancak bilmedikleri bir şey vardı.  Bizler korkuyu Çin sarayında, Bizans surlarında, Çanakkale’de, Sarıkamış’ta bıraktık. Bizler 40 çerisiyle Çin sarayını basan Kürşat’ın, Kafkaslardan aşıp işgalci güçlerin tepesine binen Enver’in, aşılmaz yıkılmaz denen Bizans surlarını sabah ezanında tekbir sesleriyle yıkan Fatihin evlatlarıyız” dedi.

Canpulat; “Alperen Ocakları olarak bizler soydaşlarımıza insanlıktan nasibini almamış çeteler tarafından hayâsızca yapılan bu katliamın karşısında, Azerbaycan ve dünya Türklerinin yanlarında olacağız.  Unutmasınlar ki aziz milletimiz soydaşlarımızın şerefine, hayatına ve varlık haklarına kast etmeye cüret eden Ermenileri lanetle ve nefretle hatırlayacaktır. Bu vesileler ile katledilen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz” ifadesini kullandı.

Editör: Uşak Son Dakika