Cumhuriyet Halk Partisi Uşak Belediye Başkan Adayı Özkan Yalım, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü sebebiyle gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek projeleri hakkında bilgiler verirdi. Burada konuşma yapan Özkan Yalım sözlerine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladığını dile getirerek "Aranızda yazılı, görsel ve internet medyasında çalışan birçok emektarlar olduğunu görüyorum. Buraya geldiğiniz, burada olduğunuz için teşekkür ederim. Hoş geldiniz! Şeref verdiniz." dedi.''Artık Düşünce Suçtur''
 

Yalım sözlerine şuanki mevcut iktaraki basın özgürlüğün olmadığı ifade ederek "Bu iktidar döneminde herkesin görüş edinme ve görüşlerini açıklama hakkı tehlikededir, artık düşünce suçtur. Demokrasilerde halkın bilgi edinme hakkı sınırlandırılmaz. Halkın doğru bilgi edinmesi gerekirken haber alma hakkının “sınırlandırılması” kabul edilemez. Yönetenlerin halktan gizleyeceği herhangi bir şey olmamalıdır. Bilgi edinme hak olduğuna göre, bu hakka işlerlik sağlayan ve onu yaşama geçirerek insanlara bilgi aktarmakla görevli gazetecilerin yazıları ve haberleri potansiyel suçlu sayılarak sansüre uğratılamaz, sınırlandırılamaz.  Gazetecinin sorumluluğu” elde ettiği veya ulaştığı bir bilgiyi haberleştirmesi demektir. Böylece hukuka uygun davranmış olur. Bu davranışla gazeteciliğin gereğini yerine getirmiştir. Aksine davranışı ise hukuka aykırılıktır ve gazeteci sorumluluğunun ihlali demektir.  Sonucu ne olursa olsun gazetecilik doğru davranış kuralları bakımından halkın bilgi edinme hakkını sağlamakla yükümlü olduğu için gerçeklere ve doğrulara saygılı olmalıdır." dedi. 


Uşak için projeleri hakkında bilgi veren Yalım "Bizim amacımız vatandaş yararına işler yapmak Uşak'ın altyapı ve sorunları gidermek daha yaşanabilir kalıcı kent alanları oluşturmak olacaktır. Bir belediye başkanının ardında bıraktığı namı belki on yıllarca o kişinin yaptıkları, yapamadıkları ve hatalı yaptığı işler ile anılmaktır.  Ben ve kurmuş olduğum ekibim bu bilinçle halkımız için canla başla çalışacağımızın  sözünü buradan veriyorum.  Halk için yararlı işler yapmak Hak için yapılan işler demek olduğunu bilerek kimseyi ötekileştirmeden Hak için çalışacağız." 

6 Şubat'ta meydana gelmiş Asrın Felaketini hatırlatan Yalım "Ülkenin gündemi 11 ilde yaşanan  depremler ile değişti. Tüm ülkemizin ekonomisini etkileyen yüz binlerce vatandaşımızın hayatını etkileyen bir unsur oluşturdu. Söylenenlere göre 60 bine yakın  vatandaşımız hayatını kaybetti . Ölenre rahmet yakınlarına başsağlığı ve sabırlar dilerim. Bir o kadar da  kişi sakat kaldı çeşitli uzuvlarını kaybetti.  Yaşanan depreme yüzlerce kilometre uzakta olsak dahi hepimiz bir şekilde etkilendik! Halen bu konu ülke gündeminden düşmedi.  Deprem bölgesinde 22 gün sonra 1 yıl olacak henüz kalkmayan enkazlar var bulunamayan insanlar var. Uşak bu depremde o soğuk kış günü ile üretmiş olduğu ürünlerle kendisinden söz ettirdi. Uşak sanayicisi ve  Uşak halkı depremde yaraları sarmak adına gece gündüz demeden mesai mefhumu gözetmeden battaniye üreterek üretimi battaniyeyi yapacağı ihracatla durdurarak  ihraç edeceği ürünü  dahi deprem bölgesine göndererek orada o kış gününde mağdur olan kişilerin yaralarına merhem oldu. Uşaklı fedakardır cefakardır.  Bunu Şanlı Kurtuluş Savaşında gösterdiği mücadelelere ispat etmiştir." dedi Belediye Başkan Adayı Özkan Yalım sözlerini "Bilgi ve donanımlı ekibi kurmak benim görevimi olduğunu çok iyi biliyorum bu bilinçle anlattığım riskleri indirmek benim görevidir. Uşak'ın tarihi dokusunu bozmanın kimseyi kırmadan dökmeden bu işleri yapacağız. Mevcut belediyenin kendi lüks yaşamı için değil halktan toplanan vergileri ve belediye gelirlerini halkın yararına kullanacağız! Bir insan ömrü için 100 yıl erişilmez olarak gözükse de bir şehir için kısa süredir.  Uşak'ın altyapısını şehrin en az 100 yıllık geleceğini görerek yenileyeceğiz. Ben buradan ayrıldığında onlarca yıl iyi işler yapan belediye başkanı olarak anılmak istiyorum. Buradan sizlere iyi şeylerin başlangıcı sözünü veriyorum. Toplantımıza katıldığınız beni dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. İyi haberler yapacağınız bir belediye sözünü buradan siz basın mensupları aracılığı ile önce Uşaklı hemşehrilerime sonra tüm Türkiye’ye veriyorum." diyerek sözlerini tamamladı.