Kivi, içeriğinde bulunan asitler ve C vitamini ile cilt sağlığına çok faydalı bir meyvedir. Sindirimi çok kolay olduğu için şişkinlik yapmayan kivi, kilo vermek isteyenlere de sık sık tavsiye ediliyor. Birçok meyveden alacağınız C vitaminini sadece tek başına kivi tüketerek alabilirsiniz. İşte bu kadar faydalı içeriğe sahip olan kivi, cilt sağlığını korumada ve güzelleşmede çok etkilidir.

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen kivinin faydaları bir hayli fazla. Kivi sindirime yardımcı olurken astım hastalığını tedaviye yardımcı etki gösteriyor. Kan şekerini düzenler, kansere karşı koruma sağlar ve toksinleri vücuttan atar. Kivinin içeriğinde yoğun C vitamini dışında kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller de çok fazladır. Bu sayede kiviyle cildi güzelleştirmek sanıldığından çok daha kolaydır.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN KİVİ MASKESİ

Daha genç ve güzel bir görünüme kavuşmak için pahalı cilt bakım ürünleri ve kremleri almanıza gerek yok. Kivinin cildi sıkılaştırdığı, cilde yumuşaklık ve parlaklık verdiği biliniyor. Güzellik konusunda çok faydalı olan kivi siyah noktaları azaltır ve göz altı morluklarını önler. Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan kiviyi günlük cilt bakım rutinine ekleyerek mucizevi bir değişimi tecrübe edebilirsiniz.

Bahar aylarının gelişiyle birlikte hava sıcaklığının artması, gözeneklerin açılmasına ve cildin nem dengesinin bozulmasına neden olur. Sıcak havalarda su kaybı arttığı için cilt kuru ve kızarık bir görünüm kazanır. Kaşıntı, dökülme, pul pul olma gibi şikayetler en çok bu dönemde ortaya çıkar. İşte bu tür durumlarda cildin onarılmasını ve içten beslenmesini sağlamak için kivi kullanılmalıdır. Kivide bulunan kolajen, cilt hücrelerinin yapı bütünlüğünü korur ve onları besler.

KİVİ MASKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Cilde kolajen takviyesi sağlayan kivi maskesi, soğuk havalardan sıcak havaya geçişte mutlaka uygulanmalıdır. Bu sayede cildin fazla yıpranmadan nem dengesi korunur ve sıcak aylara hazırlık tamamlanır. Kolajen, doku ve organların temel yapı taşı olduğu için kivi maskesiyle birlikte vücuda geçer. Cildi sıkılaştırmak ve beslemek için kivi maskesini uygulamak yeterlidir. Özellikle hamile kadınlar vücuduna kimyasal içeriğe sahip kremler sürmek yerine cilt maskesi yaparak güzel ve bakımlı bir cilde sahip olabilirler. Kivi maskesi cildin parlak ve yumuşak görünmesine yardımcı olup cilt lekelerini ortadan kaldırır.

KİVİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenler 1 adet kivi, çeyrek muz ve 1 çorba kaşığı yoğurt kullanarak kivi maskesi hazırlayabilirler. Tüm malzemeleri püre haline getirip cilde nazik biçimde uygulayabilirsiniz. Kivi maskesini yüzünüzde yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla durulama yapın. Haftada iki kere bu yöntemle kivi maskesi yaptığınızda cildinizin sıkılaştığını görebilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika