Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, bölgedeki 10 ilde büyük yıkım yarattı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği deprem bölgesinde OHAL ilan edildi. Depremzedelerin mağduriyetlerini azaltmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yeni tedbirler uygulamaya kondu.

Çalışma Bakanlığı, deprem bölgesinde hizmetlerde aksaklık yaşanmaması için ilk günden itibaren bölgeye uzman personel gönderdiğini belirttiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bölgede yer alan İŞKUR il müdürlüklerince sunulması gereken hizmetler, merkezin veya deprem bölgesi dışında kalan diğer illerde yer alan hizmet birimlerinin sorumluluğuna devredildi. İŞKUR tarafından depremden etkilenen 10 il için depremin etkilerini hafifletmek amacıyla olağanüstü hal bölgesi valiliklerine 16 bin kişilik Toplum Yararına Program kontenjanı tahsis edildi.”

TOPLUM YARARINA PROGRAM İSTİHDAMI ARTTI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, afet bölgesindeki çocuk, engelli, kadın ve yaşlılara nakledildikleri diğer illerde hizmet verilmesi için harekete geçti. Bu kapsamda 30 ile bin 750, Aydın ve Mersin’e nakledilen depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için bin 200 olmak üzere toplam 18 bin 950 kişi görevlendirildi. Toplum Yararına Program kapsamında istihdam edilen bu hizmete ayrıca 1.4 milyar TL ödenek aktarıldı. Toplum Yararına Programların Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe 17 Şubat tarihinde geçici madde eklendi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenen OHAL bölgesinde depremzedelere daha geniş hizmet sunmak için Toplum Yararına Program katılım şartları değişti.

EMEKLİ MAAŞI ÖDEMELERİ ÖNE ÇEKİLDİ

Bakanlı, SSK sigortalıları ve hak sahiplerinin gelir ve ödemelerini 14, 15 ve 16 Şubat tarihlerinde olacak şekilde öne çekti. SGK emekli maaşları normalde 17 ve 28 Şubat tarihlerinde hesaplara geçecekti. Yaşanan doğal afet sonrasında vatandaşların mağdur olmaması için kontrol muayenesine tabi olanların tarihleri 1 Şubat ile 31 Ağustos olanların kontrol muayene tarihleri 31 Ağustos 2023 olarak kabul edildi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ TAMAMLANDI

Depremden etkilenen iş yerlerinin işçi çıkarmamaları için Kısa Çalışma Uygulaması devreye alındı. Kriz bölgesinde kısa çalışma başvurularının alınabilmesi için uygun ortam hazırlandı. Depremzede işyerlerinde Kısa Çalışma Ödeneğine ilişkin ödemelerin uyguluk denetimi olmadan ivedilikle yapılması için mevzuat değişiklikleri yapıldı.

SGK BEYANNAMELERİ 26 MAYIS’A ERTELENDİ

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri için mücbir sebep hali ilan edildi. Bu illerdeki vatandaşlar, 6 Şubat ile 30 Nisan arasında SGK’ya verilmesi gereke her türlü bilgi, belge ve beyannameleri 26 Şubat 2023 tarihine ertelendi. Bu tarihe kadar SGK’ya verilen beyannameler süresinde verilmiş sayıldığı için idari para cezası uygulaması engellenmiş oldu.