Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu ortaya çıkmaya başladı. On ilde ciddi yıkım yaratan depremler sonrası binlerce bina yıkıldı. Hükümet, deprem bölgesinde OHAL ilan ederken, depremzedeler için prefabrik yapılardan barınma alanları oluşturuluyor.

Binlerce kişinin enkaz altında ve yüz binlerce kişinin ise evsiz kaldığı depremler sonrası hükümetten yeni bir adım atıldı. Depremden etkilenen 10 ilde, afetzedeler ile ilgilenen kurum ve kuruluşlara teslim edilecek prefabrik yapı ve konteynerler için KDV oranı değişti. Bu tür prefabrik yapı ve konteynerlerin tesliminde KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü.

KONTEYNER TESLİMİNDE KDV İNDİRİMİ

Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde büyük yıkıma yol açtı. Prefabrik yapı ve konteynerlerin bu illerde afetzedeler ile ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV oranında indirme gidildi. Hükümetin aldığı kararla bu yapılar için KDV yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e düşürüldü. Resmi Gazete'de yayımlanan karar sonrasında konteyner ve prefabrik yapı teslimatının hızlanması bekleniyor.

KURULUM VE MONTAJ İŞLEMLERİ DAHİL

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı duyuruldu. Resmi Gazete’ye göre bu karara eklenen geçici madde ile depremler yüzünden OHAL ilan edilen 10 ilde kullanılacak prefabrik yapı ve konteynerlerin, afetzedelerle ilgili kurum ve kuruluşlara tesliminde KDV indirimi uygulanacak. Bu yapıların deprem bölgesinde kurulum ve montaj işlemleri dahil olmak üzere KDV oranı yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 1’e indirildi.

PREFABRİK YAPI İHRACATINA KISITLAMA

Ticaret Bakanlığı, deprem bölgesinde konteyner kent kurulumu için gerekli olan prefabrik yapılar ile ilgili önemli bir karara imza attı. Bakanlık, depremler yüzünden ilk etapta ortaya çıkan geçici barınma ihtiyacının acilen gidermesi için harekete geçti. Bu kapsamda konteyner ev ve prefabrik yapı imal eden şirketlerin yurt dışına satışlarına kısıtlama getirildi. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada deprem bölgesindeki geçici barınma ihtiyacını gidermek amacıyla, konteyner ev ve prefabrik yapı ihracatı 3 ay süreyle yasaklandı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, çevredeki 10 ilde yıkıcı etki gösterdi. Binlerce kişi enkaz altında kalırken yaşamını kaybedenlerin sayısı 30 bini aştı. Hayatta kalan depremzedelerin sağlıklı bir şekilde barınmaları için acil önlemler alınmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nın prefabrik ev ihracatını 3 ay yasaklaması dışında bölgeye gönderilecek konteyner evlerde KDV indirimi uygulanacak. Prefabrik yapılarda KDV’yi yüzde 1’ düşüren karar yıl sonuna kadar uygulamada kalacak.

Editör: Uşak Son Dakika