Bazı besinler vücutta sindirilmeye başlandığında metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakımını destekliyor. Daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo verme imkanı sunan besinlerin neler olduğu merak ediliyor. Uzmanlar, diyet listesine eklediğinizde size hızlı bir şekilde kilo verdirecek olan besinleri listeledi. Tok tutucu etkisi olan ve yağ yakımını hızlandıran besinler neler?

Kilo vermek için daha çok yememeye odaklanıyorsanız bu süreçte sağlıksız besleneceğiniz için vücudunuzu hastalıklara karşı güçsüz duruma düşürebilirsiniz. Ancak düzenli ve dengeli beslenirken kilo vermeye odaklandığınızda daha kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran bu besinler kilo vermenizi kolaylaştırırken bir yandan da vücudun ihtiyacı olan besinleri almasına yardımcı olur.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRAN BESİNLER

Yoğurt, protein ve kalsiyum bakımından zengin içeriğiyle son derece faydalıyken, metabolizmayı da hızlandırıcı etkisi vardır. Bağırsak florasını düzenleyen yoğurt sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlar. Düzenli olarak yoğurt tüketirseniz konjuge linolelik ile vücudunuzun yağ yakımını desteklemiş olursunuz.

Sofralarda yer alan kırmızı acı biber, içindeki kapsaisin maddesiyle yağ yakımını hızlandırır. Acı biber tüketildiğinde vücut ısısı kademeli olarak artar ve enerji harcanır. En çok zayıflatan yiyeceklerden biri olarak bilinen acı biber, bölgesel yağlanması olan kişilere tavsiye edilir. Özellikle göbek bölgesinde fazla yağları olanların zayıflamasında sık sık acı biber tüketmeleri istenir.

YAĞ YAKIMINI KOLAYLAŞTIRAN YİYECEKLER

Yüksek miktarda lif içeren yulaf ezmesi, sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli gıdalarından biridir. Tok tutucu özelliği olduğu için kilo aldırmaz ve besleyicidir. Yulaf ezmesinin yoğurt ile birlikte tüketimi yağ yakıcı ve doyurucu etki gösterir. Yeşil mercimek uzun süre tok tuttuğu için açlık krizine girmeyi engelleyip düzenli beslenmeye yardımcıdır.

Uzmanlar yeşil mercimeğin zayıflamak isteyen herkesin diyet listesinde olması gerektiğini söylüyor. Yeşil mercimek yüksek lif içerdiği için sindirimi sırasında metabolizmayı hızlandırıyor. Sindirim sistemini düzenleyen mercimek aynı zamanda güçlü bir protein ve demir kaynağıdır. Yeşil mercimeğin salatayla birlikte tüketimi diyetinizin daha besleyici ve faydalı olmasını sağlar.

ZAYIFLAMAK İSTEYENE LİMON

Muhteşem bir C vitamini kaynağı olan limon, sabah kahvaltılarında tüketildiğinde gün boyunca enerji verici etki gösterir. Fiziksel olarak kişiyi dinçleştiren limon yavaşlayan metabolizmayı harekete geçirdiği için yağ yakımını destekler. Limon özellikle bölgesel yağlanma sorunu olanların yardımına koşan bir besindir. Limon, karın bölgesindeki yağı yakmaya yardımcı olurken, vücutta biriken ödem ve toksinleri atıyor. Limonu detoks suyu olarak salatalarda veya yoğurt kürlerinde zayıflamak için tüketmek oldukça faydalıdır.