Türkiye’de deprem sonrasında başlatılan bu projenin başvuru tarihi ve şartları belli oldu. e-devlet yerinde dönüşüm projesi nasıl yapılır?

Deprem bölgelerinde yıkıcı hasar alan 11 şehirde ev ve iş yerini yapmak isteyenlere hibe ve faizsiz kredi desteği veriliyor. Birçok kişi bu proje hakkında başvuru şartları, tarihleri ve detayları araştırmaya başladı. Bu proje ile beraber vatandaşlar, Bakanlıkça belirlenen standartlar çerçevesinde yapıların dönüşümünü yapabilecek.

Konut büyüklüklerine göre 500 bin TL ile 800 bin TL kredi, iş yerleri için 250 bin TL hibe desteği verilecek. Krediler 2 yıl ödemesiz, 10 yıl vadeli 0 faizli olarak ayarlandı. Mülkiyeti tüzel kişilere ait olanlar da hibe ve kredi desteğinden yararlanabiliyor. Müteahhitler ve arsa sahiplerine destek olmak için Bakanlık sözleşmeler hazırlayacak.

Başvurular Ne Zaman Başlıyor?

Yerinde dönüşüm projesine başvurular 17 Temmuz tarihinde başlıyor. Proje hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar ofisleri ziyaret ederek detayları alabiliyor Projeye e-devlet üzerinden başvurabilir ya da ALO 181'den proje hakkında detayları öğrenebilir.

Yerinde Dönüşüm Ofisleri Nerede?

Yerinde dönüşüm projesi müracaat yapılacağı 22 adet ofis bulunacak. Ofislerin açılığı ilk beş şehir ise şu şekildedir;

·       Hatay

·       Kahramanmaraş

·       Malatya

·       Adıyaman

·       Gaziantep

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 şehrin hızla ayağa kaldırılması için çalışmalara başladı. Afetzedelerin evlerine kavuşmaları için hayata geçirilen bu projeye binlerce başvuru yapıldı.

Mülkiyeti tüzel kişilere ait olan evlere de hibe ve kredi desteği verilecek. Birden fazla dairesi bulunan kişilerin çocukları bu dairelerde oturuyorsa onlar da hak sahibi olacaktır. Deprem bölgesinin ihya ve inşasına yönelik projeye başvurular başladı. Projeye binlerce kişi başvuru gerçekleştirdi. Büyük depremden etkilenen 11 ilin hızla ayağa kaldırılması ve afetzedelerin evlerine kavuşmaları uygulanan Yerinde Dönüşüm Projesi'ne sizde başvuru yapabilir ve bakanlık üzerinden hibe desteğinden kolayca yararlanabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika