E-spor dünyanın en büyük sektörleri arasında bulunuyor. Bu sektör, özellikle gençler arasında oldukça popüler.

E-spor, profesyonel bir endüstri haline gelmeyi başardı. E sporu profesyonel olarak yapan ve takımlarda yer alan kişilere e-sporcu adı verilir. E-sporcu olmak için mutlaka lisansınız bulunmalıdır.

E Spor Lisansı Nasıl Alınır?

Türkiye’de e sporcu olabilmeniz için ilk önce mutlaka takımda bulunmanız gerekiyor. Çevrimiçi turnuvalarda başarı göstermelisiniz. Daha sonra Türkiye E-Spor Federasyonu üzerinden lisans almalısınız.  E-spor lisansı için şu belgeler talep edilir;

·       T.C kimlik numarası,

·       Sağlık belgesi ,

·       İki adet vesikalık fotoğraf

E Spor Takımı Hakkında

E-spor takımı turnuvalarda beraber oynar. Takımlar oyunun oyuncu sayısına göre değişebilir.  Takım kurmak için 5253 sayılı Dernekler Yönetmeliği şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

E Spor Koçu Nasıl Olunur?

E-spor maçlarında heyecan bir an olsun geride kalmıyor. E-spor koçu olmak için bu oyun hakkında bilgi sahibi olmalısınız. E-spor koçları takımı maçlara hazırlar. Turnuva öncesinde e-spor'da da yoğun bir antrenman programı bulunuyor. Bu antrenmanlar sonrasında oyuncular en üst düzey performans gösterebiliyor. Antrenmanları düzenleyen ve yeni taktikleri oluşturan kişiler ise koçlardır.

E-spor koçu olmak için oyun hakkında üst düzey bilgi sahibi olmalısınız Bununla beraber taktiksel zekanızın da gelişmiş olması önemlidir. Ayrıca insanlarla iletişiminizin de iyi olması gerekir. E-spor koçları daha önceden o oyunu profesyonel olarak oynayan kişilerden oluşur. Profesyonel olarak oynamayan kişilerin de koç olduğunu görebiliriz.

Türkiye E Spor Federasyonu Hakkında

Türkiye E-spor federasyonu, E-spor turnuvalarının düzenlenmesinde aktif bir rol alır.  Federasyon ayrıca e-spor sektöründeki gelişmeleri ve trenleri takip ederek, sektörün geleceğini güvence altına alır.

Federasyonun ayrıca ligleri de organize ederi. Türkiye’de oyuncuların yurtdışı turnuvalarına katılımlarını sağlamak için vize işlemlerini de federasyon tamamlar. E-spor federasyonunun diğer görevleri arasında da altyapıdan yeni oyuncu yetiştirmektir. Eski oyuncuların oyunculuk kariyeri bittiğinde e-spor sektöründe devam etmeleri için gerekli çalışmalarda yapmaktadır. 

Editör: Uşak Son Dakika