Resmi Gazete’nin bugün yayımlanan sayında yer alan 6885 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile elektrikli otomobillerdeki ÖTV matrahında yapılan güncellemeler yürürlüğe girdi. Elektrikli otomobiller dahilinde gerçekleştirilen yeni ÖTV matrah güncellemelerinde, Çin’den gelecek olan elektrikli otomobillere uygulanan ek verginin yükseltildiği duyuruldu.

Elektrikli otomobiller dahilinde yapılan özel tüketim vergisi güncellemeleri, Resmi Gazete’nin yeni sayısında yayımlanarak yürürlüğe sokuldu. Yapılan yeni güncellemeler ile birlikte, Çin’den ülkemize gelecek olan elektrikli otomobiller de uygulanan ek vergilerin de yükseltildiği açıklandı. Yapılan yeni güncellemelerde, bazı elektrikli otomobiller için de ÖTV matrah üst limitleri arttırıldı.

TUTAR 1 MİLYON 250 TL’YE YÜKSELTİLDİ

Güncellemeden önceki düzenlemede, elektrikli otomobiller için geçerli olan ÖTV matrah sisteminde, motor gücü 160 kW’ın altında olan araçlarda, eğer matrahları 700 bin TL ve 700 bin TL’nin altında ise, yüzde 10 ÖTV’ye tabi tutuluyordu. Ancak bu durum yapılan yeni ÖTV matrah güncellemesi ile değiştirildi. Bugünden itibaren geçerli olan yeni düzenlemeye göre, motor gücü 160 kW’ın altında olan araçlarda, eğer matrahları 700 bin TL ve 700 bin TL’nin altında ise tutar, 1 milyon 250 bin TL’ye kadar yükseltildi. Vergisiz fiyatı 1 milyon 250 bin TL’nin altında olan 160 kW altı elektrikli otomobillerde de ÖTV yüzde 10 olarak uygulanacak.

GÜÇLÜ ARAÇLAR UCUZLAYACAK

Önceki düzenlemeye göre, motor gücü 160 kW’ın üzerindeki elektrikli otomobiller için 750 bin TL sınır kabul ediliyordu ve 750 bin TL’nin altındaki araçlardan yüzde 50, 750 bin TL’nin üzerindeki araçlardan ise, yüzde 60 ÖTV alınıyordu. Yapılan yeni düzenleme ile 750 bin TL sınırı 1 milyon 350 bin TL’ye yükseltildi. 160 kW ve daha güçlü bir elektrikli araba alan kişi, vergisiz fiyatı 1 milyon 350 bin TL’ye kadar olan modeller için yüzde 50, diğer modeller için yüzde 60 ÖTV ödeyecek. Çin’den gelecek elektrikli otomobiller için uygulanan ek vergi de güncellendi. Daha önce yüzde 20 olarak uygulanan ek vergi, yeni karar ile yüzde 40’a yükseltildi.

Editör: Uşak Son Dakika