Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in emekli maaşları ve ikramiyeleri ile ilgili olarak çalışmaların yapıldığını duyurmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zam müjdesini vermişti. Emeklilerin taban ücretine gelen zammın ardından, asgari ücret ile çalışanlar da zam beklentisine girdi. Asgari ücrete zam gelip gelmeyeceğine ilişkin sorulara ise, sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz yanıtladı.

En düşük emekli aylığının 5 bin 500 TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkmasının ardından bayram ikramiyelerinin de bin 100 TL’den 2 bin TL’ye çıktığı öğrenilmişti. Son olarak gazi maaşlarının asgari ücret seviyesine çıkması tartışılırken; bu kez beklentiler asgari ücrete doğru döndü. Peki Seçim öncesi asgari ücrete ek zam gelir mi? İşte cevabı…

“OLASI DURUMDA 1.5 MAAŞ HESAPLARA YATACAK”

Emeklilere gelen zammı değerlendiren Emin Yılmaz, “Taban aylıkları 7500 liraya yükseldi. Mart ayında EYT üzerinde başvuruların hepsi bu gurubun içerisine girdi. 1 yılda yüzde 200’e yakın zam yapılmış oldu. 7500 liranın altında kalan maaşların tamamı 7500 liraya yükseltilmiş oldu. EYT grubu ve en düşük maaş alanlar bunu memnuniyetle karşıladı. ‘Asgari ücrete zam yapılır mı?’ gibi beklentiler oldu” diye konuştu. Ardından zamlı maaşların ne zaman hesaba geçeceğine ilişkin açıklama yapan Yılmaz, şunları söyledi:

“Yasa teklifi sunulması lazım. Plan ve Bütçe Komisyonu’na salı günü gelecek. Bu hafta içerisinde yasalaşırsa mart ayında başvuru yapan bütün EYT’liler ve geçmişte bulunan emeklilerimize nisanda maaşlar yansıyacaktır. Nisan ayının 17’si ile 26’sı arasında SSK’lılar 1’i ile 17’si arasında 17 günlük maaş alacaklar. Emeklilerimizin tamamı peşin olarak maaş alacaklar. Mayıs ayında 1 maaş daha alacaklar. Olası durumda 1.5 maaş hesaplara yatacak. Mayıs veya haziran ayında yatması söz konusu olursa da o zaman 2.5-3 maaş toplu olarak yatacaktır.”

“ÇAĞRI YAPILIP PEŞİ SIRA YÜKSELTME İHTİMALİMİZ VAR”

Asgari ücrete şu ana dek gelen artışı değerlendirerek açıklamalarına devam eden Yılmaz, “Geçtiğimiz sene 4253 liraydı, 5500 oldu. 2023 senesinin 1 yıl boyunca 8506 lira oldu. Toplamda 455 dolara denk gelmiş oldu. Yıllık bazda yüzde 100 artış yapılmış oldu. Enflasyon verileri asgari ücreti belirlemede en önemli etken. Komisyon var. 5 kişilik işçi, 5 kişilik işveren kısmı var. Ara zam gelir mi? Bu çok önemli bir konu, enflasyon verileri şubat ayı 3.15, yıllık yüzde 55 açıklandı. Hedef olarak yıllık bazda yüzde 20’nin altına düşürülmesi hedefleniyor. Şu an o noktada ilerleniyor” dedi. Ardından zam gelip gelmeyeceğine ilişkin görüşlerini bildiren uzman isim, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı ihtiyaç olursa artış yapılacak dedi. Bakan Bilgin geçtiğimiz günlerde yüzde 20’nin altına ilerlediğimiz için şu an içi gerek yok fakat gerekli olursa bununla ilgili tekrardan iyileştirme yapılabileceğinin sinyalini vermişti. 2000 senesinin öncesine baktığımızda 1 yıl içerisinde asgari ücrete 3 defa zam yapılmış, burada yapılma olasılığı gözüküyor. Mevzuat da buna uygun zaten. Asgari ücretlinin hayat standartlarını iyileştirmek amaçlı olağanüstü çağrı yapılıp peşi sıra yükseltme ihtimalimiz var.”