Merak edilen konuya yönelik detaylar belli oluyor. Cumhurbaşkanı katıldığı mitingde asgari ücrete yönelik Temmuz ayı için kâr farkını ortaya koyuyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı enflasyon için “%43 mesajını vererek, düştü daha da düşecek çarşı pazardaki pahalılığı yine biz aşacağız. Refah kaybını telafi ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı tarafından en çok üzerinde durulan konu ise Temmuz ayı zammıydı. Emeklileri ve çalışanları daha da rahatlatacağız” diyerek müjdeyi verdi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN KOMİSYON SON KEZ TOPLANACAK!

Açıklanan TÜİK verileri sonrası 4 aylık net zam oranı belli olmuş oldu. Fakat geriye 2 ay kaldı. Bu kez asgari ücret komisyonu Haziran ayında son kez bir araya gelerek Temmuz ayı zammına yönelik toplantısını gerçekleştirecek.

Her yıl yılbaşında ve Temmuz ayında emekli ve memura zamla ödeme yapılıyor. Maaş farkı 6 aylık enflasyon verisi üzerinden hesaplanıyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez asgari ücretlilere ara zam uygulanmıştı. Enflasyonun yıkıcı etkisini kırabilmek için bu uygulama başlatıldı.

6 AYLIK VERİ HESAPLANACAK!

Cumhurbaşkanı bu yılda Temmuz ayına işaret ederek böyle bir ara zammın müjdesini şimdiden verdi. 6 aylık enflasyon verisi üzerinden Temmuz ayında işçi, memur ve emekli maaş farkı belli olacak.

4 AY İÇİN EN AZ NE KADAR ALINACAK?

Enflasyon verisi üzerinden en düşük ve en yüksek emekli ve memur maaşı zam farkı belli oldu. 4 ay için belirlenen rakam enflasyonda %15,21'i gördü. Bu hesaplamaya göre asgari ücret 4 aylık dönem hesaba katıldığında en az 9 bin 799 TL oluyor.

Sabah gazetesinin yazarı ekonomist Mete Derici konuyla ilgili fikirlerini ortaya koydu. 6 aylık zam için tahminen %21,43 ile %26,61 aralığında olacaktır, dedi. Refah payına da dikkat çekti. Ardından 3 farklı formül bulunuyor, diyerek açıklamasını sürdürdü.

3 FORMÜL NEYİ GÖSTERİYOR?

Yazar Dirice'nin ortaya attığı ilk formül %25 zam. İkincisi %30 üçüncüsü ise %35. Temmuz ayında eğer asgari ücret %25 oranında zamlanırsa en düşük net asgari ücret rakamı 10 bin 633 TL oluyor. Son formüle göre beklendiği gibi %35'lik zam yapılırsa net asgari ücret 11 bin 475 TL'yi görecek.

Eğer 6 aylık enflasyon verisi %30'u görürse net asgari ücret tutarı 11 bin 058 TL oluyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında %30 civarında asgari ücret zammı yapılmıştı.