Pandeminden bu yana fahiş bir şekilde yükselen kiraların durdurabilmesi için ilgili bakanlıklardan çalışma gruplarının bir araya geldiği bir komisyon kurulmuş ve komisyon geçtiğimiz haziran ayında bir düzenlemeye imza atmıştı. Bu düzenleme kapsamında, ev sahiplerinin kiracılarına yapabileceği kira artış oranı yüzde 25 olarak sabitlenmişti. Yasal sınırlılık geçici olarak yürürlüğe girdiği için bu sürenin sonuna doğru gelinmeye başladı.

Kiraların artışı ev fiyatlarına da yansıyınca, vatandaş ev almak mı kiraya çıkmak mı sorusu arasında sıkışıp kaldı. Barınma ciddi bir problem hale gelmişken, yüzde 25 zam yasal sınırı, kiracıları bir nebze olsun rahatladı. Ancak bu düzenlemenin de sonuna yaklaşıldı. Peki, sabit kira artış oranı ne zaman sona erecek? Sabit kira artış oranı olmazsa kira artışı nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar…

KİRA ARTIŞ ORANINDA SABİTLİK UYGULAMASI TEMMUZDA BİTİYOR

Kiralardaki fahiş artış sonrası yasal düzenlemeyle birlikte gelen sabit kira artış oranının yüzde 25 olarak belirlenmesine ilişkin yürürlüğe giren yasada yer alan; “11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında (1 Temmuz dahil) yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak” ibaresi, bu kararın herhangi bir uzatma olmaması halinde, 1 Temmuz itibariyle sona ereceğini gösteriyor. Bu kapsamda 2 Temmuz itibariyle sözleşmesi yenilenecek olan kiracılar, sabit kira zammı oranından yararlanamayacak. Bu da yeni bir zam uygulamasını gündeme getirecek. Ayrıca belirtelim ki, bu düzenleme sadece konutlar için geçerli. Yani işyerlerinde hala fahiş kira artışları devam ediyor.

SONRASINDAKİ ARTIŞIN TÜFE’YE GÖRE OLMASI GEREKİYOR

Düzenleme öncesi olduğu gibi, sonrasında da keyfi oran belirlenmemesi için bir kez daha TÜFE sınırının dikkate alınması bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ‘TÜFE 12 ay ortalaması’ dikkate alınarak belirlenecek olan kira sözleşmeleri zam oranında aksi belirtilmediği sürece bu oranı aşamayacak. Ancak bu oran pek de düşük değil. Zira şubat ayı kira zammı oranı yani TÜFE ortalaması yüzde 71,83 olarak gerçekleşti.