Kamuoyunda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen yeni düzenleme, 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girmiş ve düzenleme kapsamındaki başvurular hemen alınmaya başlamıştı. İşlemlerini e-Devlet’ten gerçekleştiremeyen EYT’liler soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) il ve ilçe müdürlüklerinde almıştı. SGK il ve ilçe müdürlüklerinde oluşan yoğunluk, ek mesaiyi getirdi.

Ek mesai ödemesine karar verildiğini duyuran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, SGK çalışanlarına seslendi. Ek mesainin detaylarına değinen AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) kürsüsünden konuştu. Peki SGK çalışanlarına ek mesai verilecek mi? SGK çalışanlarına ne kadar ek mesai verilecek? İşte detaylar…

BAKAN BİLGİN: HAYIRLI OLSUN

EYT sürecinde yoğun bir şekilde çalışan SGK çalışanlarının mesai ücretlerine ilişkin ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. SGK çalışanlarına ek mesai ücreti ödeneceğini duyuran Bakan Bilgin, açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Bilgin’in konuya ilişkin açıklamasında; “Türkiye Cumhuriyeti, sosyal devlet anlayışıyla emeği korumaya devam ediyor. EYT işlemlerinin hızlandırılması için yoğun mesai harcayan SGK çalışanlarımıza ilave fazla mesai ücreti verilecektir. Hayırlı olsun” ifadeleri yer aldı.

ELİTAŞ: 3 AY SÜREYLE FAZLA MESAİ ÜCRETİ VERİLECEK

Bakan Bilgin’in ardından konunun detaylarını AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, TBMM’de gazeteciler ile paylaştı. SGK çalışanlarına 3 ay ek mesai ücreti ödeneceğini bildiren Elitaş, ödenen saatlik 27 TL mesainin de yüzde 88 artış ile 51 TL’ye çıkacağını duyurdu. AK Partili Elitaş’ın açıklamalarında; “EYT'li vatandaşların emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için SGK çalışanlarına 3 ay süreyle fazla mesai ücreti verilecek” ifadeleri yer aldı. En düşük emekli maaşında artış ve geçici işçilere kadro gibi düzenlemeleri içeren ‘İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ içerisine ekleneceği öğrenilen ek mesai, önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülecek.