Mart ayının ilk günü itibariyle yasalaşmasının önü açılan ve 3 Mart 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe giren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak bilinen yeni sosyal güvenlik yasası kapsamında başvurular alınmaya başladı. Devam eden EYT başvuruları kapsamında ortaya çıkan pek çok soruya yanıt veren sosyal güvenlik uzmanları, EYT’lilerin ilk ay alacağı üç ayrı ödemeye de dikkat çekti.

An itibariyle yürürlükte olan EYT düzenlemesiyle ilgili tüm belirsizlik ortadan kalktı. EYT kapsamında başvuru yapanların ne zaman ilk maaşını alacağı konusu netlik kazanmışken; EYT’lilerin bayram ikramiyesinden yararlanıp yararlanmayacağı da belli oldu. Ayrıca EYT kapsamında verilecek olan promosyonların da yaklaşık tutarı ortaya çıktı. İşte EYT ödemelerinde son durum…

İLK MAAŞ NİSAN AYINDA HESAPLARDA

EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapacak olan kişiler, başvuru işlemlerinin nisan ayı içerisinde yetişmesi halinde ilk maaşlarını sosyal güvenlik uzmanlarına göre, yasada da yazdığı üzere, takip eden ayda alacak. Bu nedenle işlemlerini bu ay gerçekleştiren EYT’liler ilk emekli maaşına nisan ayı itibariyle kavuşacak. Ancak EYT’lilerin alacağı nisan ayındaki tek ödeme maaşları olmayacak.

MAAŞLA BİRLİKTE İKRAMİYE VE PROMOSYON VAR

EYT’lilerin nisan ayında maaşlarını almasının ardından, maaş aldıkları bankaya taahhüt vermeleri halinde maaş promosyonlarından da yararlanmaları mümkün hale gelecek. Bu kapsamda bankalarda bu ay itibariyle promosyon tutarlarının üst limiti 10 bin TL’ye ulaşmışken, EYT’liler maaşlarına karşılık gelen promosyonları, ilk maaşı takip eden üç gün içerisinde alabilecek. Ayrıca EYT’liler, nisan ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emekliler için ödediği bayram ikramiyesinden de yararlanacak. Emekli aylığı alanlar gibi yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri olanlara da ödenen bu bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı’ndan önceki hafta hesaplara geçecek. Şu an için bayram başına bin 100 TL olan bayram ikramiyesinden aynı zamanda; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar da yararlanabilecek.

Editör: Uşak Son Dakika