Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde sağlığınız riske girebilir. Peki, eyyam-ı bahur nedir?

Eyyam-ı bahur sıcakları ne zaman başlıyor? Türkiye, çarşamba gününden itibaren çöl sıcakları ile tanışıyor. Afrika sıcakları olarak bilinen bu dönem eyyam-ı bahur adıyla biliniyor. Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günleri her yıl ağustos ayının başına denk geliyor. Türkiye'nin güney ve batı bölgelerinde etkisini gösterecek sıcaklar hakkında uzmanlarda uyarıda bulundu.

Uzmanlardan Uyarı Geldi

Temmuz ayında Türkiye, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgalarının etkisi altında kalacak. Bu dönemde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Ağustos ayında sıcaklık rekorları kırılacak. Temmuz ayında ülkemizin birçok şehrinde yüksek sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınmanın da etkisiyle bu sıcaklıklar daha da yükseliyor. Uzmanlar havanın çarşamba gününden itibaren tekrardan ısınmaya başlayacağını aktardı.

Yazın en sıcak günleri tekrar karşımıza çıkıyor. Eyyam-ı bahur adıyla bilinen bu sıcaklar Arap Yarımadası'ndan ülkemize giriş yapıyor. Temmuz ayında olduğu gibi bir hafta boyunca bu sıcakların etkisi altında kalacağız. Sıcaklıklar özellikle Türkiye’nin güney ve batısında etkili olacak. Yapılan açıklamalara göre ülkemizin güney ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 - 40 dereceyi geçebilecek. Kavurucu sıcakların yeniden gelmesi uzmanların bir kez daha vatandaşları uyarmasına neden oldu. Aşırı sıcaklıkların gelmesiyle beraber insanlarda sağlık problemleri görülebilir. Bağıl nemle beraber hissedilen sıcaklık daha da yükselecek. Tüm Türkiye’de bu sıcaklıkları fazlasıyla hissedecek.

Sıcak Havalara Dikkat

Uzmanlar tekrar edecek bu sıcak aylarda vatandaşların dikkat etmesi gerektiğini bildiriyor. Dışarı çıkıldığı zaman vücudun doğrudan ve dolaylı güneş ışınından korunmanın önemi daha da öne çıkıyor. Bu dönemde vatandaşların mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalınmaması gerekiyor.

Eyyamıbahur günleri özellikle kalp ve göğüs hastalığı bulunanlar için daha da riskli oluyor. Bu zamanlarda kişilerde aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınlarının da tekrar başlama riski bulunuyor.  Eyyam-ı bahur sıcakları nedeniyle buharlaşmanın daha artacağının altı çizildi. Bu zamanlarda su tasarrufunun da önemli olduğu vurgulandı.

Editör: Uşak Son Dakika