Sıfır otomobillerin uzayan giden bekleme listeleri bir süredir tartışılırken; artan fiyatlar nedeniyle ikinci el otomobil piyasasında satışlar durma noktasına kadar gelmişti. Sürece ilişkin sektör temsilcileri Ramazan Bayramı öncesinde bir hareketlilik beklediğini sıkça vurgularken, bekleyen hareketlilik başladı. Seçim tarihinin de netleşmesiyle birlikte piyasalardaki talep artışı hız kazandı.

Seçimin erkene alınması, Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ve sıfır araç piyasasında yaşanan tedarik sıkıntısı, ilgiyi fiyat artışı yaşamasına rağmen bir kez daha ikinci el otomobile döndürdü. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ise, sektörün son durumuna ilişkin bilgi verdi. Sektördeki fiyat artışına ve artan talebe dikkat çeken Ertemel’in açıklamalarında talebin olduğu araçların segmenti de yer aldı. İşte Ertemel’in dikkat çeken açıklamaları…

“YÜZDE 30’LARA VARAN ARTIŞLAR SÖZ KONUSU”

Artan fiyatlara dikkat çekerek açıklamalarına başlayan Ertemel, Milliyet’e verdiği röportaja; “Geçtiğimiz aralık ayında ÖTV matrah güncellemesinin ardından talep yükselmiş ve bu talebe bağlı olarak fiyatlar artmıştı. Bunun yanında artan maliyetler de fiyatların yükselmesindeki diğer etkenler arasında. İkinci el piyasasında aralık-mart itibarıyla yüzde 30’lara varan artışlar söz konusu” ifadeleri ile başladı. Ardından araçlardaki en çok talebi 10 yaş ve üstü araçların aldığını bildiren Ertemel, “Yaş olarak yüksek talep 5 yaş ve üzeri araçlarda. En yüksek talep ise 10 yaş ve üstü araçlarda yaşanıyor. Marka/model olarak bakıldığında ise c segment aile otomobilleri en çok tercih edilen araçlar arasında” dedi. Araç almak için doğru zamana da işaret eden Ertemel, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu araçların pek çoğu yerli üretim olduğundan emsallerine göre fiyat avantajı sunmasıyla tercih sebebi oluyor. Piyasa şartları ve mevcut koşullar itibarıyla önümüzdeki süreçte araç fiyatlarının yükseleceği kanaatindeyiz. Bu sebeple otomobil almak isteyen vatandaşlarımıza her zaman söylediğimiz şey, araç almak için bugün en doğru zaman.”

“EN DÜŞÜK ARAÇ FİYATLARI 400.000 TL’NİN BİRAZ ALTINDA”

Açıklamalarını otomobil piyasasına olan ilginin nedenine değinerek sürdüren Başkan Ertemel, “Global yaşanan hammadde ve çip problemleri gibi üretimi etkileyen sebepler neticesinde otomobil üretimi oldukça limitli gerçekleşiyor. Buna nazaran ülkemizdeki enflasyonist ortam ve fiyatların artacağı düşüncesiyle yatırım aracı olarak görülen otomobillere talep bir o kadar fazla” diye konuştu. Son olarak uzayan bekleme listelerine dikkat çeken Ertemel, şunları söyledi: