Küresel piyasalarda olumlu görünümün ardından risk iştahı yeniden arttı. Gram altın fiyatları, ons altındaki yükselişten aldığı destekle yatırımcısının yüzünü güldürmeye başladı. Resesyon fiyatlaması olarak yorumlanan bu yükselişlerde ons altın fiyatı son dokuz ayın en yüksek seviyesine kadar çıktı. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altın fiyatında yeni tahminlerde bulunarak yatırımcıya önemli uyarılar yaptı. Finans uzmanı gram altında dudak uçuklatacak bir fiyat hedefi verdi.

Altın Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Çin ekonomisinde toparlanma görünümü küresel ekonomiyi destekledi. Ons dokuz ayın zirvesine çıkarken ABD’de enflasyon verileri olumlu geldi. ABD’nin para politikasında yavaşlamaya gideceği beklentisi oluşunca değerli metal piyasasına olan talep arttı. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, küresel gelişmeleri değerlendirdi. ABD’de büyüme rakamlarında olumlu gelişmeler yaşanınca piyasadaki risk iştahının arttığını söyledi.

Kıymetli Metaller İçinde Altın En İyisi

ABD Merkez Bankası FED’in faiz döngüsünde yavaşlayacağı beklentisi, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’den de destek gördü. Piyasalar şu anda FED’in 25 baz puanlık artış yapacağını fiyatlıyor. Aralık ayında rekor üstüne rekor kıran altın, kıymetli metaller içinde en fazla artış yaşayan yatırım aracı oldu. Gram altın fiyatı 1.166 TL civarında işlem görürken İslam Memiş önemli detaylara dikkat çekti: “Altın puslu havayı sever. Ne zaman ekonomik kriz olsa ne zaman savaş riski olsa ne zaman belirsizlik olsa dünyadaki yatırımcılar altına sığınır. Ukrayna Rusya tarafındaki riskler hala devam ediyor.”

Jeopolitik Riskler Fiyatları Destekliyor

Küresel ekonomiye yön verenlerin kontrollü biçimde bu sürecin bitmesine izin vermediklerini belirten İslam Memiş, “Bu jeopolitik riskler ne kadar uzarsa gelen haber akışı ne kadar çok rahatsızlık verirse altın fiyatları da bir o kadar yükselir. Dolayısıyla jeopolitik risklerin altın fiyatlarına olumlu bir katkısı olacağını düşünüyorum.” dedi. Gram altın yatırımcısına satış için acele etmemeleri gerektiğini söyleyen piyasa uzmanı, beklediği seviyeyi açıkladı.

Gram Altın 1.500 TL’yi Görür

Ons altında 2 bin 500 ve 3 bin dolar seviyelerinin beklendiğini ve haziran ayından sonra bir kur atağı yaşanacağını söyleyen İslam Memiş tahminlerini açıkladı: “Çok yüksek bir ihtimalle bin 500’ü görür. Dolayısıyla çarpana baktığımız zaman gram altında bin 450 bin 550 gibi rakamları görmesi çok kuvvetli bir ihtimal olarak duruyor. Merkez Bankaları bunu manipüle ederse merkez bankaları bunu baskılarsa biraz gecikir. En az altı yedi ay daha ellerindekileri bozdurmasınlar. Sürekli alırsınız kenara koyarsınız ne zaman ihtiyacınız olur ev alırsınız araba alırsınız başka bir şeye ihtiyacınız olur o zaman bozdurursunuz.”

Editör: Hidayet Kıran