Green Card başvurusu nasıl yapılır, hangi tarihlerde yapılır, hangi belgeler gereklidir gibi sorular insanlar tarafından her sene sorulmaktadır.

Amerika’ya Açılan Kapı Green Card

Milyonlarca insanın hayalini süsleyen Green Card başvuruları her sene olduğu gibi 2023 senesinde de olacak. Pek çok aday bu kartın sahibi olabilmek adına resmen sıraya girmiş durumda. Ancak bu karta sahip olmak için bazı aşamalar söz konusudur. Bu aşamalar başvuru sürecinde kendisini göstermektedir. Herkesin bu şartları yerine getirmesi gerekir. Ancak bu şekilde karta başvurma söz konusu olabilir.

2005 senesinden önce başvurular posta yolu ile yapılıyordu. Ancak artık bu başvurular Amerikan Hükümeti’nin göçmenlik bürosunun resmi internet sitesi üzerinden yapılmak durumunda. Başvuru tarihlerini yakından takip ederek başvurular başlar başlamaz site üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Green Card Başvurusu İçin Ne Yapılmalı?

Başvuru yapabilmek için şu adımlar izlenmelidir:

1)     Green Card resmi başvuru sitesi olan DV Lottery web sitesine giriş yapılmalıdır.

2)     Giriş yapılacak site: https://www.dvlottery.state.gov/

3)     Photo Instructions bölümünden uygun fotoğraf yüklemesi yapılmalıdır. (Fotoğrafın hangi ebatlarda hangi formatlarda olması gerektiği sitede yer almaktadır. Bir fotoğrafçıya giderek Amerikan Vizesi için fotoğraf çektirmek istiyorum denmesi ve bu şekilde uygun fotoğraf yüklenmesi en doğrusu olacaktır)

4)     “Begin Entry” butonuna basarak form doldurulmalıdır. Burada kişisel bilgiler yer almaktadır.

5)     Bilgileri girip “Continue” tuşuna basıldığında evrakı kontrol etmek için bir sayfa açılacak. Buradan evrak kontrol edilmeli varsa düzeltmeler yapılmalıdır.

6)     Onayladıktan sonra sistem tarafından bir başvuru numarası verilecektir. Bu numara mutlaka saklanmalıdır. İleride sonuç sayfasını görebilmek için bu numaraya ihtiyaç duyulacaktır.

Green Card 2023 Başvuru Tarihleri

Amerika’ya açılan bu kart için başvuru yapabilmek için her sene belirlenen tarih aralıklarında belirtilen web sitesine girilerek başvuru işlemi tamamlanmalıdır. 2022 senesi için başvuru tarihleri 5 Ekim – 8 Kasım olarak belirlenmişti. 2023 Green Card başvuruları için de belirli tarihlerde sitenin kontrol edilmesi tavsiye ediliyor.

Editör: Uşak Son Dakika