Eğer yeni bir ev ya da arsa gibi taşınmaz bir mal almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey tabi sorgulamasını detaylı bir şekilde yaparak bu konu hakkında net bilgiye sahip olmak olacaktır. Eskiden tapu ve kadastro müdürlüklerine giderek yapmanız gereken bu işlemler artık günümüzde internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. İnternetten tapu sorgulama işlemlerini sizler de kolay bir şekilde yapabilir ve detaylı bir şekilde aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Tapu Sorgulama İşlemleri 

Kendi taşınmaz mallarınız hakkında kitap sorgulama işlemlerini yapabilmeniz için e devlet üzerinden tapu sorgulama işlemlerini. Böylelikle internet üzerinden taşınmaz mallar hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. İnternet üzerinden sorgulama için 2 farklı yöntem vardır. 

İlk yöntem tapu ve kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgulama uygulamasına açarak sorgulama türünü seçin ve istenilen bilgileri girerek sorgula butonuna tıklayın. 

Diğer bir işlem ise e devlet üzerinden tapu sorgulama işlemlerini başlatan tapu ne kadar süre o Genel Müdürlüğü tapu bilgileri sorgulama sayfasına ulaşarak e devlet hesap bilgilerinizle giriş yapın. Adınıza kayıtlı olan tüm tapu bilgileriniz karşınıza çıkacak ve istediğiniz bilgileri kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz. 

Sorgulama Süreci

Eğer elden tapu sorgulama işlemi için yapmanız gereken işlemler tapu ve kadastro Genel Müdürlüğüne gitmekti. Oradaki yetkililerden bilgi alarak parsel sorgulama sistemleri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. 

İşlemleri yaparken sorgulama türünü seçerek süreci yönlendirebilirsiniz. Bu süreçte idari, taşınmaz no, analiz olmak üzere 4 temel sorgulama seçeneği karşımıza çıkmaktadır. İstenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek buradaki sorgulama süreçlerini gerçekleştirebilir ve kolay bir şekilde tapu sorgulama sürecine tamamlayabilirsiniz.

Hem e devlet üzerinden hem de uygulama üzerinden işlemleri gerçekleştirmek oldukça kolay olur çok fazla vaktinizi almayacak pratik bir şekilde sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmenize de sağlayacaktır. Böylelikle siz de adınıza kayıtlı olan tapu bilgilerine ulaşabilirsiniz. 

Editör: Uşak Son Dakika