Küresel piyasada devam eden banka iflaslarının etkisi, altının güvenli bir yatırım limanı olarak görüldüğü görüşünü desteklemeye başladı. Bu nedenle düşüş yaşaması bekleyen altın, tam tersine fırlarken; ons altın geçtiğimiz günler 1.989,37 dolara yükselerek, son zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Şimdilerde 1.972 dolardan işlem görmeye devam eden ons altını, yükselişte gram altın takip etti. Gram altın dün tüm zamanların rekorunu kırdı.

Tüm zamanların rekorunu kırarak, 1.220 TL bandını aşan gram altın, şimdilerde 1.216,37 TL’ye geriledi. Ani yükselişin ardından yatırımcıların gözleri bir kez daha piyasanın uzman isimlerine dönerken; beklenen açıklama Altın ve Para Piyasalarını Uzmanı İslam Memiş’ten geldi. İslam Memiş, beklenen Amerikan Merkez Bankası FED’in kararına ilişkin görüşlerini aktardıktan hemen sonra, altınla ilgili olarak; Pişman olursunuz” diyerek, önemli uyarılar gerçekleştirdi. Peki, altın yükselecek mi, düşecek mi? İşte İslam Memiş’in öngörüleri…

FED İÇİN FAİZ ARTIRMA HIZI YAVAŞLAYABİLİR

Bankaların iflasına kadar 50 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakan FED’in faiz artırımı hızını yavaşlatacağını pek çok ekonomist söylerken; İslam Memiş ise, doğrudan tahminini dile getirdi. FED’in 25 baz puan artışa gideceğini tahmin eden İslam Memiş, bu tahminin gerçekleşmesi halinde altının önünün daha da açılacağını söyledi. İslam Memiş’in konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadeler yer aldı:

“22 Mart'ta FED'in faiz kararı açıklanacak, muhtemelen 25 baz puanlık bir faiz arttırımıyla tekrar yoluna devam eden bir FED var. Ancak 50 baz puanlık bir beklenti vardı, bu bankacılık kriziyle alakalı haber akışları FED'i biraz daha frenlemesine neden olduğunu tahmin ediyorum. O yüzden 50 baz puan değil de 25 baz puanlık bir faiz arttırımı gündeme gelebilir. Önemli olan FED hazirandan sonra biraz daha kenara çekilebilir. Bu faiz arttırımlarını geciktirebilir ve 2024 yılının ilk çeyreğiyle alakalı tekrar faiz indirimlerine gideceği beklentisi var. Bu da altın fiyatlarının önünü açacak faktörler arasında.”

ALTININI SATAN PİŞMAN OLABİLİR

İslam Memiş’in bir diğer açıklamaları ise, altınla ilgili oldu. Altındaki yükseliş trendinin başladığına dikkat çeken İslam Memiş, ekran ve piyasa fiyatlarına ilişkin yeni bir uyarı daha yaptı. Aynı zamanda yükselişin devam edeceğini öngören uzman isim, konuya ilişkin şu görüşleri bildirdi:

“Gram altın serbest piyasalarda 1.216 lirayı gördü. Yani, artık altın yükseliş trendine girdi diyebilirim. Ekranlarda 1.216 lira ama geçerli değil zaten. Altının yükseliş yolu uzun ve istikrarlı olacak Yine de bir düşen altın iki yükselecek, 2023 altının yılı olacak. İlk fiyat düşüşünde altınınızı satarsanız, gelecek yükseliş dalgasında pişman olursunuz.”

Editör: Uşak Son Dakika