Yeni yılla birlikte bir çok kalemde zam dalgası yaşandı. Asgari ücretlerine ve mamur maaşlarına yapılan zamlardan sonra gözler işsizlik maaşına çevrildi. İşsizlik maaşı, yeni asgari ücrete göre kademeli olarak artıyor. Aralık ayında 5 bin 325 lira olan en düşük işsizlik maaşı, bu ay sonunda 5 bin 978 liraya, Şubat ayında 6 bin 632 liraya, Mart ayında 7 bin 286 liraya ve Nisan ayında 7 bin 940 liraya çıkacak. En yüksek işsizlik maaşı ise 15 bin 880 lira olarak uygulanmaya başlandı.

İşsizlik maaşı alanlar ne olacak?

İşsizlik maaşı zammı, brüt ücreti 26 bin 829 liranın üzerinde olan işsizleri de ilgilendiriyor. Bu kişiler, brüt ücretlerinin yüzde 40'ına karşılık gelen işsizlik ödeneğini tam olarak alabilecekler. Üstünde olanların işsizlik maaşı artacak.

İşsizlik maaşı başvurusu için nereye başvurmak gerekiyor?

İşsizlik maaşını almak için şartları sağlamak yetmiyor, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak da gerekiyor. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr (http://www.iskur.gov.tr/) adresinden yapılabiliyor. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülüyor.