Kamuda çalışan 700 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında başlamıştı. Ancak yaşanan deprem felaketi nedeniyle yarıda kalan görüşmeler, ertelenmişti. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ile temsil edilen işçilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşmeleri yeniden başladı. Geçtiğimiz gün yapılan görüşmede TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, ücret taleplerini duyurdu.

2023-2024 senesi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolüne ilişkin ortak talepler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası’na (TÜHİS) TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ tarafından üretildi. Gündeminde maaş olan TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, aynı zamanda dönemsel zamlara ilişkin de bir teklifte bulundu. Görüşmeler sonrasında TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’ten ortak bir açıklama geldi. Peki, kamu işçileri ne kadar maaş alacak? İşte TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in talebi…

MAAŞ İÇİN İSTENECEK RAKAM BELLİ OLDU

Aylık brüt ücretleri 15 bin TL’nin altında olan tüm işçilerin en az 15 bin TL maaş almasını talep eden TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, aynı zamanda refah payına ilişkin taleplerde de bulundu. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in zam talebi, kamuoyuna; “Refah payı ilave edildikten sonra, toplu iş sözleşmesinin yürürlük başlangıç tarihindeki (aylık/günlük/saatlik) brüt çıplak ücretlerine, yürürlük başlangıç tarihinden geçerli olmak üzere birinci altı ay için yüzde 45 oranında zam yapılacak. Diğer altı aylık dönemlerde, işçilerin aldıkları brüt çıplak ücretlerine (aylık/günlük/saatlik) yüzde 5 fazlası oranında zam yapılacak” talepleriyle iletildi.

İKRAMİYE GÜN SAYISININ ARTMASI ÖNERİLDİ

Öte yandan TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, yapılan tediye ödemeleri dışında kalan ikramiyelerin gün sayısının artırılmasını talep etti. TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ’in konuya ilişkin açıklamasının o kısmında; “Toplu iş sözleşmelerinde 6772 sayılı Kanuna göre ödenen ilave tediye, kapsamdaki tüm işçilere (Belediye şirketleri ve il özel idare şirketleri dahil) ödenir. İş bu ilave tediye dışında işçilere toplu iş sözleşmesi ile ödenen ikramiye gün sayısı 60 günden az olan iş yerlerinde ikramiye gün sayısı 60 güne tamamlanacak. Toplu iş sözleşmeleri kapsamındaki işçilere, sosyal yardım olarak 2023 yılı için her ay net 2 bin 500 lira, 2024 yılı için her ay net 3 bin 500 lira olarak ödenecek” ifadeleri yer aldı.

Editör: Uşak Son Dakika