Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde beklenen haberi verdi. TOKİ Yarısı Bizden kentsel dönüşüm kampanyasının başvuru alımları resmen başladı. Kampanyadan yararlanmak isteyenler bugünden itibaren 29 Mayıs 2023 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Kentsel dönüşüm Yarısı Bizden kampanyası başvuru şartları belli oldu.

Bakan Kurum, “İstanbul'da yüzyılın dönüşümü başlıyor. Güvenli konutlar için "Yarısı Bizden" kampanyamıza bugünden itibaren 29 Mayıs’a kadar başvuru yapabilirsiniz.” ifadeleriyle müjdeli haberi paylaştı. İstanbul’da yüzyılın dönüşümü ile sağlıksız ve riskli yapı kalmayacak. TOKİ Yarısı Bizden kentsel dönüşüm kampanyasının detayları açıklandı.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Oturduğu binayı kentsel dönüşüm kapsamında TOKİ kalitesinde yeniletmek isteyenler için kampanya başvuru yolları açıklandı. Buna göre e-Devlet sisteminde bulunan “Yarısı Bizden Kentsel Dönüşüm Kampanya Başvurusu” sayfası üzerinden başvurular alınıyor. Sayfadaki ifadeye göre sadece İstanbul ili için kentsel dönüşüm başvurusu yapılacak. Kampanyaya katılım tarihi 26 Nisan ile 29 Mayıs 2023 tarihleri arasında sınırlı tutuldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAMPANYASININ DETAYLARI

TOKİ Yarısı Bizden kampanyası kapsamında ilk yıl yerinde 200 bin, rezervde 100 bin konutun dönüştürülmesi bekleniyor. Kampanyadaki 5. yıl sonunda yaklaşık 1 milyon daire kentsel dönüşümle yenilenecek. Dönüşüm, öncelikle İstanbul’da başlayıp daha sonra 7 bölgeye yayılacak. E-Devlet üzerinden yapılan kentsel dönüşüm Yarısı Bizden kampanya başvurusu sırasında herhangi bir ücret ödemesi yapılmayacak.

TOKİ, fazla başvuru gelmesi durumunda kentsel dönüşüm kapsamına alacağı yapıları, kura çekerek belirleyecek. Kura sonucunda çıkmayan başvurular, bir sonraki etap için öncelikli olarak sıraya alınacak. Bir binada tapusu olan her mülk sahibi kampanyaya başvuru yapabilecek. Yarısı Bizden kampanyası dahilindeki tüm konutlar TOKİ tarafından yapılacak. Eski binalar yıkıldıktan en geç 2 yıl sonra yeni binalar sahiplerine teslim edilecek.