Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü önlisans ve lisans öğrencilerine hem kredi hem de burs desteği sağlamaktadır. Burs destekleri geri ödemesiz olarak öğrencilerin hesaplarına aktarılırken kredi desteği geri ödemelidir ve öğrencinin üniversiteden mezun olmasını takiben 2 yıl sonra devlet tarafından taksitler halinde tahsil edilir.

Alınan son karar ile kredi borçlarına yansıyan faizler silinirken ana borcun ödenmesi için de yapılandırma imkanı tanındı. Bu kapsamda taksit ödemelerini gerçekleştirmek isteyen pek çok kişi, KYK borcunun nereden ve nasıl ödenebileceğini sorgulamaya başladı.

KYK BORCU NEREDEN ÖDENİR?

“KYK borcu” başlığının altında yalnızca kredi borçları değil yurt ödemeleri de yer alır. Bu kapsamda ilgili ödemelerin gerçekleştirilmesi için birden fazla yöntem bulunmaktadır. KYK tarafından yapılan resmi açıklamaya göre borç ödemeleri 5 farklı yoldan gerçekleştirilebilir. Borçlular; e- Devlet sistemi, Ziraat Bankası, online bankacılık, ATM ve PTT şubeleri aracılığı ile ödemelerini gerçekleştirebilirler.

E- DEVLET ÜZERİNDEN KYK BORCU ÖDEME

KYK borcu ödemeleri için en çok tercih edilen yöntemler arasında e- Devlet sistemi bulunur. Sistem üzerinden borç ödemesi gerçekleştirmek isteyen kişiler, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yapmalı ardından da açılan ekranda yer alan arama çubuğuna ‘KYK borç ödeme’ yazmalılardır. Sorgulama kapsamında çıkacak olan bağlantıya tıklanması durumunda güncel borç bilgileri görüntülenecektir. Ödeme miktarının belirlenmesinin ardından ödeme yöntemi seçilmeli ve son olarak da ödeme onaylanmalıdır.

E- Devlet sisteminin yanı sıra online bankacılık da KYK borç ödemeleri için sık sık tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alır. Bu ödeme türünde ilgili bankanın internet bankacılığı ekranına veyahut da mobil uygulamasına giriş yapılmalı ve ardından da ‘ödemeler’ sekmesine tıklanmalıdır. Açılan ekranda yer alan KYK borç ödeme kısmına miktar yazılarak borç ödemesi gerçekleştirilebilir. İsteyenler bu borcun düzenli olarak ödenebilmesi adına otomatik ödeme talimatı da verebilirler.

PTT şubeleri ve ATM noktaları aracılığı ile de KYK borçları hızlı bir şekilde ödenebilmektedir. Gecikmiş borçlar için ise ödeme vergi daireleri üzerinden gerçekleştirilmelidir. Bunun için en yakın vergi dairesine şahsen müracaat edilebilir veyahut da e- Devlet sistemi üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi ekranına giriş yapılarak ödeme gerçekleştirilebilir.

Editör: Uşak Son Dakika