YKS sınavına giriş yapan adaylar önümüzdeki günlerde tercih işlemlerine başlayacak. Yerleştirme sonuçları sonrasında ise KYK burs ve yurt imkanından faydalanmak isteyen öğrenciler internet üzerinden başvuru gerçekleştirecek. Peki KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlıyor?

KYK Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Geçtiğimiz dönemde KYK yurt başvuruları 24 Ağustos tarihinde başladı. 2023 yılında da başvuruların ilk yerleştirme işlemlerinin sonuçlarının açıklanması sonrasında devreye gireceği düşünülüyor. Buna göre Ağustos ayının sonunda KYK yurt başvurularının alınması bekleniyor.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Geçtiğimiz yıl burs ve kredi başvuruları Kasım ayında gerçekleşmişti. Bu yıl ki başvuruların da Kasım ayında yapılması bekleniyor.

Burs VE Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Burs ve kredi başvuruları her yıl internet üzerinden kamuoyuna duyuruluyor. Başvurular artık kolayca e-Devlet üzerinden alınabiliyor. e-Devlet şifresi olmayan öğrenciler ise PTT şubelerine giderek şifre edinebiliyor.

KYK başvurularında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler isteniyor. Bu bilgiler kurum tarafından teyit ediliyor. Kurum tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda burs desteği veriliyor. Mevzuata uyum gösteren öğrenciler ise kredi desteğinden yararlanıyor. Kredi başvuruları sonrasında açıklamalar hızlı bir şekilde yapılıyor. Ödemeler ise yıl başında belirli bir ayda toptan olarak veriliyor.

2023-2024 eğitim döneminde lisans ve önlisans okumaya hak kazanan kişilerin tamamı burs desteğinden yararlanabilirsiniz. İnternet üzerinden sınav sonuçlarının ilan edilmesi sonrasında kredi başvuruları da alınıyor. Burs ve yurt konuları herkesin gündemine gelmeye başladı. Her yıl yüz binlerce öğrenciye burs ve kredi desteği sunan Kredi ve Yurtlar Kurumu bu yılda kesintisiz bir şekilde öğrencilere destek veriyor. Bu destek paketinden yararlanmak için internet üzerinden kurumun açacağı bölümlere başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru sonrasında kredi ya da burs olumlu sonuçlanırsa adaya gerekli bilgilendirme yapılıyor.

Editör: Uşak Son Dakika