Milyonlarca adayın girdiği YKS sınavları sonuçları duyuruldu. Farklı şehirlerde üniversiteleri kazanan adaylar KYK yurtlarında konaklamak için başvuru tarihlerini araştırıyor. Aylık veya yıllık olarak ödenebilen KYK yurtları ile ilgili aramalar devam ediyor.

Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlıyor?

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında barınmak için başvurular hakkında detaylar gelmeye başladı. ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmese de yurt başvurularının okul kayıtları yapılmadan önce başlıyor. Üniversite programlarına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açıklamanın yakın zamanda yapılması planlanıyor.

KYK Yurt Başvuruları

ÖSYM, 3,5 milyondan fazla adayın katıldığı YKS sınavlarının ardından tercih sonuçları hakkında açıklama yaptı. Kendi yaşadıkları şehir dışında herhangi bir şehirde üniversiteye yerleşen öğrenciler, KYK yurtlarını araştırıyor. KYK yurt başvuruları ile sizde bu yurtlarda konaklama imkanına kavuşabilirsiniz.

2023-2024 KYK Yurt Başvuru Tarihleri

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı KYK yurtlarında barınmak için başvuru yapacak olan adaylar, başvuru tarihlerini bekliyor. Konuya ilişkin ÖSYM'den henüz bir açıklama gelmedi. Ancak KYK yurt başvurularının da Ağustos ayının son haftasında başlayacağı tahmin ediliyor.

KYK Yurdu Başvuru Şartları Nelerdir?

KYK yurdunda kalmak için kurum öğrencilerden belirli şartlar talep etmektedir. Bu şartlar şu şekildedir;

·       Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olmak,

·       Öğrenim görmüş olduğu yükseköğretim kurumu ya da programının öğrencinin ikamet ettiği il sınırlarının dışında bulunması,

·       Kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılmaması gerekir.

Bu şartları karşıladığınız zaman kurumun yurtlarına başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. Yurt başvuruları ÖSYM yerleştirme işlemlerinin sonuçlanmasının ardından e-Devlet Kapısı üzerinden alınmaya başlayacak. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek şifrelerini almaları gerekiyor. e Devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra ilgili yerleri kullanarak başvuru işlemlerinizi kolayca oluşturabilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika