Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler, çevredeki 10 ilde yıkıcı etki gösterirken bölgede OHAL ilan edildi. OHAL kapsamına alınan illerde eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin önemli kararlar alındı. Bölgedeki kamu kurumları ve okul binalarının onarımı sürerken eğitimin ne şekilde devam edeceğine yönelik çalışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) son duyurusunda deprem bölgesinde eğitime devam etmek adına önemli bir karara aldığını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı duyurusuna göre Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere geçici görevlendirme talepleri alınacak. OHAL kapsamına alınan bölgelere geçici görevlendirme başvurularının yarın başlayacağını duyuran MEB’den önemli bir açıklama geldi. Bu kapsamda geçici görevlendirme başvuruları, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) başvuru modülü üzerinden alınmaya başlanacak.

OHAL BÖLGESİNE KADROLU VE SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, OHAL ilan edilen illere yeni bir yazı göndererek deprem bölgesindeki eğitim faaliyetlerine ilişkin alınan kararı duyurdu. 15 Şubat 2023 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde “Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar, ilgili mevzuattaki şartlara ve kısıtlamalara tabi olmaksızın olağanüstü halin gerekli kıldığı durumlar sebebiyle olağanüstü hal kapsamındaki illerde ihtiyaç duyulan birim veya hizmetlerde görevlendirilebilir.” hükmüne dikkat çekildi.

Bu hükme istinaden depremin yıkıcı etki gösterdiği OHAL bölgesine, kadrolu ve sözleşmeli personelin görevlendirilmesiyle ilgili işlem süreci belli oldu. Deprem bölgesinde eğitim öğretim faaliyetlerini yeniden düzenlemek isteyen MEB bu kapsamda geçici görevlendirme yoluna başvuracak. Bu kapsamda geçici görevlendirme taleplerinin yarından itibaren online kanallar kullanılarak yapılacağı açıklandı.

MEB GEÇİCİ GÖREVLENDİRME BAŞVURUSU

Türkiye’yi yasa boğan depremlerin ardından Kahramanmaraş ve 10 ilde OHAL ilan edilmişti. OHAL ilan edilmesiyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı da kısıtlamalara bağlı kalmadan gerekli durumlar sebebiyle illerde ihtiyaç duyulan birimlere atama yapacak. MEB geçici görevlendirme talebinde bulunmak isteyen eğitim personeli adaylarının başvuru süreçleri açıklandı. Geçici görevlendirme talepleri, adayların kişisel şifre kullanarak Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) başvuru modülü üzerinden alınacak.

MEBBİS ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILACAK

Deprem bölgesinde eğitim faaliyetlerini sürdürmek için MEB’in aldığı kadar depremden etkilenen 10 ildeki birimlere yazılı olarak gönderildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in imzasını taşıyan kararda geçici görevlendirme başvurularına ilişkin detaylar yer aldı. Buna göre geçici görevlendirme başvuruları personelin görev yaptığı valilik tarafından değerlendirilip uygun görülenler modül üzerinden onaylanacak.

Adaylar, MEBBİS modülü üzerinden başvuru yapamazsa, geçici görevlendirme taleplerini içeren dilekçeleriyle başvurabilecek. Uygun görülen başvurular, depremden etkilenen 10 ilin Valilikleri tarafından onaylandıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilecek. Başvuruları uygun görülen personel adaylarının geçici görevlendirmeleri MEB tarafından personel ihtiyacına göre yapılacak.

Editör: Uşak Son Dakika