2022-2023 Eğitim öğretim yılının ilk dönemi geride kalırken milyonlarca öğrenci karnelerine kavuştu. Çeşitli sebeplerden dolayı evde veya hastanede tedavi gören öğrenciler bu süreçte eğitim hayatlarına devam etmekte zorlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu durumda olan öğrencilerin eğitimlerine her ne şart altında olursa olsun devam edebilmeleri için harekete geçti. Milli Eğitim Bakanı Özer, tedavi gören öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için istenen her noktaya hastane sınıfı kuracaklarını duyurdu.

Eğitimde Fırsat Eşitliği Sağlanacak

Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak adına harekete geçen MEB, “hastane sınıfı” adını verdiği yeni bir proje başlattı. Bakan Özer, yazılı açıklamasında bu projenin detaylarına değindi. Buna göre eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına bakanlık tarafından çok boyutlu ve geniş kapsamlı faaliyetler yürütülüyor. En önemli faaliyetler arasında özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin sosyal yaşamın her alanında var olmaları sağlanıyor. Eşit eğitim fırsatlarından yararlanmaları ve toplumsal yaşantılarıyla bütünleşmeleri için öğrencilere yönelik çalışmalar devam ediyor.

Zorunlu Tedavi Gören Öğrencilere Destek

Sağlık problemleri yüzünden hastanelerde yatarak tedavi gören zorunlu eğitim çağındaki çocukların eğitim hayatlarına devam etmeleri sağlanacak. Hastanede veya evde tedavisi devam eden çocukların ayağına eğitim hizmeti götürülecek. Milli Eğitim Bakanı Özer, yazılı açıklamasında sağlık problemleri yüzünden hastanelerde yatarak tedavi geren öğrencilere uzun süre tedavi sürecinde eğitim hayatından kopmamaları için öğretmenlerin büyük fedakarlık gösterdiğini söyledi.

51 Hastane Sınıfında Eğitimler Başladı

Sağlık problemleri nedeniyle 22 ilde 51 hastane sınıfında 1500 öğrencinin eğitimi devam ediyor. Bu sınıfların her birinde iki sınıf öğretmeni görev alıyor ve ihtiyaç olması halinde diğer alanlardan da öğrenmenler görevlendiriliyor. Bakan Özer, zorunlu öğrenim çağındaki özel eğitim ihtiyacın olan öğrencilerden en az 12 hafta okula gidemeyeceği veya gitmesi durumunda sağlığı açısından risk oluşturacağı belgelendirilmiş olanlara ders yılı içinde evde eğitim hizmeti verildiğini vurguladı.

11 Bin 22 Öğrenciye Evde Eğitim

Milli Eğitim Bakanı Özer, Kovid 19 salgını sürecinde öğretmenlerin büyük fedakarlık yaptığını hatırlattı. Günümüzde okullarda 11 bin 22 öğrencinin evde eğitim hizmetinden yararlandığını hatırlatan Bakan Özer şunları söyledi: “Hastanede ya da evde eğitim alan öğrencilerimize bugün itibarıyla 12 bin 3 öğretmenimiz eğitim hizmeti götürüyor. Geleceğimizin mimarı gençleri yetiştirmek için gece gündüz çalışan, fedakarlıkta bulunarak öğrencilerimize sevgi ve merhametiyle adeta ışık olan bu öğretmenlerimizi ayrıca ödüllendirmek istedik. Bu vesileyle sağlık problemleri nedeniyle okula devam edemeyen, evde ya da hastanede tedavi gören özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın ayağına kadar eğitim hizmeti götüren öğretmenlerimize başarı belgesi gönderdik.”

Editör: Uşak Son Dakika