Toplu sözleşme görüşmelerinde zam oranında anlaşma sağlayamadı. Ancak memurlar ek paketler verildi.

Memurlar için toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar zam oranında anlaşma sağlayamadı. Bununla beraber memurun sosyal haklarında iyileşme sağlayacak bazı maddeler verildi. Bu maddelere göre TOKİ konutlarında memurlara, lojmanlarda engelli kamu çalışanlarına öncelik verilmesi kararlaştırıldı.

Birinci derece memurların tamamı 3600 ek göstergeden yararlanacak. Disiplin affı çalışması yapılacak. Ayrıca memur temsilcisi yer alacak.

Hizmet Kollarına İmza Geldi

Memur ve memur emeklisini ilgilendiren Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde müzakere süreci sona erdi. Hükümet 2024 için toplam yüzde 25 zam teklif etmişti. Ancak 2024 için toplam yüzde 70 zam isteyen Memur-Sen bu teklifi kabul etmemişti. Müzakereler sonrasında memur ve memur emeklilerinin genelini ilgilendiren zam oranında anlaşamadı.

Yiyecek Yardımı

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği kapsamında hükümlerinden aynı usul ve esaslar çerçevesinde destek alabilecek.

Kira Bedeli Bulunmuyor

Hizmet tahsisli kamu konutlarının kapsamı daha da genişletilecek. Memurlar bu konutlardan yararlanabilecek.

Kurum ve kuruluşların meskun yerlerden uzak konutlarında kira bedeli alınmayacak. Konutların tespiti ilgili kurum ve kuruluş ile kurumun bulunduğu hizmet kolundaki yetkili sendikalar görev alacak.

KİT'lerde konut kira bedeli olarak her yıl kira birim bedellerinin yüzde 85'i tahsil edilecek.31 Ağustos'ta memur ve memur emeklisinin zam oranları belirlenecek.

Memurlara Hac İzni Geliyor

Hac kurası sonucu hacca gitmeye hak kazandığı halde yasal izni kalmayan kamu görevlileri hac süresince ücretsiz izin alabilecek.

Aile yardımından yararlanılabilecek eş ve çocuk durumunda aile yardımı ödeneğinden yararlanabilecek.

3600 Ek Gösterge Üzerinde Çalışılıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kamu görevlileri ve emeklilerle ilgili görüşmelere kısmi de olsa uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ocak 2024'te yüzde 40-45'e yakın bir zam artışı olacağını söyleyen Işıkhan oransal kısım konusunda tahkim süreci başlayacağını söyledi. 4688 sayılı Yasa'nın değiştirileceğini söyleyen Yalçın, 3600 ek gösterge konusunda da çalışmalara başladıklarını kamuoyuna aktardı.

Editör: Uşak Son Dakika