Meteoroloji hava durumu tahminleri güncellendi. Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre, Marmara Denizi ve çevresinde fırtına bekleniyor. Meteoroloji hava durumu özellikle sıcaklıkların yoğun olduğu şehirlerde vatandaşları uyardı. İstanbul'da nem oranı bunaltıcı sıcaklıkları arttırmasının yanında yer yer rüzgar etkisini de gösterecek. Uzmanlar sıcaklıklar konusunda uzmanları uyarıyor.

Avrupa Üzerinden Sıcak Hava Dalgası Geliyor

İç Anadolu bölgesi ve Ege’de sıcak hava dalgası devam ediyor. Marmara'da rüzgarın öğle saatlerinden itibaren doğu ve kuzeydoğuda fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, gece saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Sıcak havaların etkisini sürdürmeye devam edeceğini belirten uzmanlar ülkede sıcak hava dalgasının etkisi konusunda uyardı. Ağustos ayında sıcaklıkların süreceği tahmin ediliyor. Marmara ve Kuzey bölgesinde ortaya çıkan sıcaklıklar ortalama olarak bulunacak. Ancak Ege bölgesinde sıcaklıklar yükselmeye devam edecek. Ülkenin diğer bölgelerinde de 6 - 10 derece üzerinde sıcaklıklar görülecek. Sıcaklıkların ülke genelinde kendisini gösterecek. Türkiye’nin doğu ve güneydoğu kesimlerindeki sıcak hava dalgasının etkisini arttırarak, diğer bölgelere yayılacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıkları İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde etkisini gösterecek. Ayrıca Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da önümüzdeki hafta boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor. Ülkede bazı şehirlerde günlük en yüksek hava sıcaklıklarının daha da yükseleceği düşünülüyor.

Barajların Doluluk Oranı Ne Durumda?

Resmi verilere göre, İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 35'in altına düşmüş oldu. Baraj doluluk oranı yüzde 32,97 olarak açıkladı. Baraj doluluk oranı en düşük barajlar ise yüzde 5 ile Pabuçdere ve yüzde 9 ile Kazandere oldu. Yağışların azalması durumunda İstanbul'da su alarmının daha da büyüyeceği düşünülüyor. Yüksek sıcaklıkların etkisi devam ediyor. Bu zamanlarda vatandaşlara uyarıda bulunan uzmanlar sıcak havalarda dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Hava sıcaklıklarının ülke genelinde bir süre daha devam edeceği vurgulandı.

Editör: Uşak Son Dakika