2023- 2024 eğitim- öğretim yılının başlamasına oldukça az bir zaman kala hem öğrenciler ile velilerin hem de Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlıkları devam ediyor. 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yeni eğitim- öğretim yılı öncesinde bir dizi önlem ile gündemde yer alan bakanlık, yeni kararları ile uzmanlar tarafından da desteklendi.

Okul ile ilk kez tanışacak ya da yeni bir kademeye geçecek olan okul öncesi 1 ve lise 9’uncu sınıfı öğrencileri uyum programı kapsamında bugün sınıflarda yerlerini aldı. Bir hafta sonra ise tüm kademeler sıralarının başlarında olacak. Bu kapsamda eğitim kalitesini artırmak ve öğrencilerin gelişimlerine katkı sunmak isteyen bakanlık, yeni düzenlemeleri ile gündeme geldi.

GENELGE GÖNDERİLDİ

21 Ağustos 2023 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzası ile illere gönderilmiş olan genelgenin detayları ortaya çıktı. Genelgede yer alan düzenlemelerden birinde okullarda dijital ürünüme dikkat çekildiği görüldü. Buna göre yeni dönemde öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak bir biçimde cep telefonu kullanmaları ve diğer dijital cihazlar ile sınıfa girmeleri öğretmenler ve yöneticiler tarafından kontrol altında tutulacak. Ayrıca öğrencilerin okul dışında da dijital ortamlarda zaman geçirmelerine sebep olabilecek durumlardan, ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde bulunan sosyal medya uygulamalarını kullanmalarından kaçınılacak.

O ÜLKELERDE YENİ UYGULAMALAR GÜNDEMDE

Yalnızca ülkemizde değil diğer dünya ülkelerinde de dijital cihazların öğrenciler tarafından sıklık ile kullanılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Son olarak UNESCO tarafından gündeme getirilen bir açıklama göre öğrencilerin okullarda akıllı telefon kullanmalarının yasaklanması için küresel çağrıda bulunulmuş ve cep telefonu kullanımının düşük eğitim performansı ile doğrudan ilişkili olduğuna dikkat çekilmişti. Bu kapsamda Çin, Rusya, Suudi Arabistan ve Fransa’da da öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanmaları yasaklandı. ABD ile İspanya’da ise bölgesel yasakların uygulanmaya başlandığı öğrenildi.

Editör: Uşak Son Dakika