Binlerce kişi bu ayda oruç tutmaya başladı. Peki, Muharrem ayı orucu nasıl tutulur?

Muharrem ayını ibadet ederek geçirmek isteyenlerin nasıl oruç tutacakları ile ilgili Diyanet açıklama yaptı. Muharrem orucu fazileti hakkında detaylara da yer verildi. Muharrem ayı orucu kaç gün tutulur? sorusu hakkında da açıklamalar yapıldı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir öneme sahip olan bu ayda nasıl hareket etmeniz gerektiğini tüm detaylarıyla sizlere sunuyoruz.

Hicri yılın ilk ayı olarak bilinen Muharrem ayı 16 Ağustos Perşembe günü sona eriyor. Ramazan orucundan sonra en faziletli ay olarak kabul edilen Muharrem ayı orucu 2023 yılında da gündemdeki yerini alıyor. Allah'ın ayı olarak bilinen bu ayın 10 ve 11'inci günlerinde tutulan orucunda farklı bir anlamı bulunuyor. İnsanlar bu ayda ibadetlerini yaparak Allah’a daha yakın olmak istiyor. Orucu tutarken mutlaka dini şartlara uymak gerekiyor.

Muharrem Ayı Ne Zaman?

Hicri takvime göre, bu ay Muharrem yılbaşı olarak kabul ediliyor. Bu ayın başlangıcı, Müslümanlar için de başlangıç kabul edilmektedir. Diyanet ile belirlenen takvime göre bu özel ay 19 Temmuz - 16 Ağustos 2023 tarihleri arasında olacak. Bu ay ilahi bereket ve feyzin bollaştığı bir aydır.

Aşure Günü Ne Zaman?

Ayın onuncu günü Aşure Günü olarak kabul edilir. Aşure Günü ise 28 Temmuz tarihinde kutlanıyor. Kerbela hadisesinin anıldığı aşure günü içerisinde birçok evin mutfağında aşure pişiriliyor. Pişirilen aşureler insanlara dağıtılıyor.

Muharrem Ayı Orucu Nasıl Tutulur?

Peygamber Efendimiz bu özel ayının 9–10. veya 10–11. günlerinde oruç tutmayı tavsiye ediyor. Fakat sadece ayın 10. gününü oruçlu geçirmek mekruh sayılıyor. Aşure günü oruç tutulması Yahudilerin inancı olduğu için mekruh görülmüştür. Bu ayda mutlaka 9. ya da 11. günde de oruç tutulması gerekiyor. Bu ayda oruç tutmak için 27 - 28 Temmuz tarihlerini tercih edebilirsiniz.

Editör: Uşak Son Dakika