Nafaka, kişilerin sosyal ve ekonomik düzeyine göre belirlenen aylıklardan bir tanesidir. Nafaka yükümlüsü, mahkeme tarafından belirlenen şartları karşılaması durumunda dava açabilir İlgili tarafların mali durumu ya da sosyal ve ekonomik durumuna göre nafakanın azaltılması yapılabilir. Nafaka borçlusu tarafından ödenecek miktara nafaka alacaklısının artık ihtiyacı olmadığı durumlarda kaldırılabilir. Bu durum nafaka alacaklısının yeni gelir elde etmesi halinde ortaya çıkar. Nafaka konusu birçok çift arasında sorun yaratan konulardan bir tanesidir.

Anlaşmalı Boşanma Yolu

Taraflar arasındaki geçimsizlik ya da farklı nedenlerle boşanma davası acıkabilir. Bazı zamanlarda taraflar işlemlerin hızlı sonuçlanması için nafaka ya da mal paylaşımı gibi maddi konulardaki talepleri kabul eder.

Anlaşmalı boşanma durumlarında nafakanın kaldırılması davası iyi niye ile bağdaşmamaktadır. Nafakanın kaldırılması için nafaka alacaklısı ya da yükümlüsünün gerekli şartları oluşturması gerekir.

Nafaka Son Durum

Nafaka tartışmaları ülke gündemine tekrar girmeye başladı. Hükümet bu yıl içerisinde nafaka konusunu TBMM’ye getirmesi düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan nafaka konusunda somut adımların atılacağını açıkladı. 2023 yılında bu ödeme sistemi hakkında belirli düzenlemelerin yapılacağı düşünülüyor.

Kadınların mevcut haklarından geriye gidilmeyecek. Tüm tarafları koruyacak, çocuğu da gözetecek yeni bir yöntem geliştirilecek. Bu alanda tüm tarafların memnun kalacağı bir sistem getirileceği düşünülüyor. Bakanlıklar bu konuda şimdiden çalışmalara başladı. 2023 yılında nafakayı da içine alacak şekilde boşanma hukukuna ilişkin konular ele alınacak. Böylece olası mağduriyetlere yol açacak sorunların önüne geçilecek.

Nafaka Artışı Nasıl Hesaplanır?

Mahkeme tarafından verilen boşanma kararlarında TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranları baz alınıyordu. Artış oranına göre verilen nafaka davalarında artık nafakanın bağlandığı ve başlatıldığı tarih esas alınarak hesaplama gerçekleştirilecek. Hesaplamada yine TÜİK tarafından belirlenecek ÜFE artış oranı geçerli olacak. Nafaka maaşı konusunda yapılacak çalışmaları milyonlarca kişi takip ediyor. Nafaka sonrasında hangi düzenlemelerin yapılacağı da ciddi şekilde merak ediliyor.

Editör: Uşak Son Dakika