Temmuz ayında gerçekleşecek 6 aylık artış %40 oranında yaşandığında alınan destek ödemesi 6.000 TL'ye ulaşıyor. Evde bakım ödemesi alan 600 bine ulaşan kişi sosyal sigorta kapsamına alınacak.

Yılbaşında evde bakım maaşı, memur ve emekli zammı ile birlikte yükseldi. 4.336 TL'den yükseliş yaşandı. Temmuz ayında yine bu tarz bir yükseliş bekleniyor. %40'lık artış düşünüldüğünde bu rakam artık 6.000 TL'yi görüyor. Evde bakım maaşı alan bir kişinin eline ise yılda 72 bin TL geçmiş oluyor.

Evde bakıma muhtaç olan, engelli ya da yaşlı için alınan evde bakım maaşı kapsamında kısmi zamanlı olarak SGK korunması altına alma özelliği getiriliyor. Bakıma muhtaç olan her yaşlı için bu yeni dönemde sosyal güvence ile destekleme sağlanacak.

PRİM ÖDEMESİNİ DEVLET KARŞILAYACAK!

SGK tarafından desteklenecek olan her yaşlı için prim ödemesi devlet tarafından karşılanacak. Sigorta primleri karşılanıp emekli olmasına imkan sağlanacak. Kişisel olarak ihtiyaçlarını karşılayamayanlar, bakıma muhtaç olanlar Temmuz ayında zamlı rakamı hesabında görebilecek.

Uzman isimler %40'lık bir artış olma olasılığı doğrultusunda evde bakım maaşının 6.000 TL'ye yükseleceğini ifade ediyor. Memura uygulanacak %85'lik zam doğrultusunda paylaşılan bu rakam iki katına kadar ulaşabilecek.

EVDE BAKIM MAAŞI NASIL ALINIR?

Evde bakım parası almak isteyen bir kişi incelemeye talebinde bulunuyor. Evde bakım parası hane geliri üzerinden hesaba yatıyor. Haneye giriş yapan tüm gelir toplu olarak yaşayan kişi sayısına bölünüp ortaya net rakam çıkarılıyor. Gelir kriterine uymak, muhtaç olmak ya da ağır bir engeli bulunmak evde bakım maaşı almaya yeten şartlar arasında kabul ediliyor.

O RAPORA DİKKAT!

Yeni dönemde 6.000 TL aylıktan faydalanmak isteyen bir kişinin sağlık raporu çıkarması gerekiyor. Sağlık raporu üzerinde kişinin ağır engelli olduğunun yer alması aranan bir diğer özelliktir. %50'den daha az engelli bulunanlar bu ödemeden yararlanamıyor. Ancak bunun için Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bildirimde bulunması gerekiyor.